Χριστουγεννιάτικες Κατασκευές

Ο μήνας Δεκέμβριος στα περισσότερα νηπιαγωγεία είναι αφιερωμένος στη γιορτή των Χριστουγέννων. Έτσι και εμείς στο νηπιαγωγείο μας, επιδοθήκαμε με τεράστια χαρά και δημιουργική διάθεση στην κατασκευή όμορφων δημιουργημάτων, που κοσμούσαν την τάξη μας όλη αυτή την περίοδο.

Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Screenshot 20220111 102538 1 1

Τα Χριστούγεννα είναι όπως έχουμε πει η γιορτή που περιμένουν τα παιδιά όλο το χρόνο. Πριν τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές κάθε σχολείο συνήθιζε να διοργανώνει κάποιο γιορτή ή κάποια Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση. Τα δεδομένα όμως διαφοροποιήθηκαν με την έλευση της covid εποχής! Την περσινή χρονιά τα σχολεία δεν λειτουργούσαν συνεπώς δεν έγιναν καθόλου σχολικές εκδηλώσεις. Φέτος αποφασίσαμε να κάνουμε Χριστουγεννιάτικη γιορτή, με περιορισμούς όμως! Φτιάξαμε τις στολές μόνοι μας, γεγονός που έδωσε μεγάλη χαρά στα παιδιά διότι ενεπλάκησαν ενεργά σε κάθε στάδιο της προετοιμασίας και μάθαμε τα λόγια και τη χορογραφία μας στην τάξη, είπαμε τα κάλαντα της πρωτοχρονιάς. Η γιορτή πραγματοποιήθηκε δυστυχώς χωρίς την παρουσία των γονέων ώστε να μην υπάρξει συνωστισμός. Τα παιδιά ωστόσο χάρηκαν τη διαδικασία και ένιωσαν την ημέρα αυτή να ξεχωρίζει!Screenshot 20220111 102538 1

Χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες

Το Δεκέμβρη τα παιδιά του σχολείου μας είχαν τη δυνατότητα να μάθουν τα κάλαντα και να σκούσουν χριστουγεννιάτικες ιστορίες, όπως οι παρακάτω:

Κάλαντα Πρωτοχρονιάς

Χριστουγεννιάτικη Ιστορία

Τα Χριστούγεννα στο Νηπιαγωγείο μας

Σε γιορτινό κλίμα και φέτος οι μαθητές του 6ου Νηπιαγωγείου έφτιαξαν τις χριστουγεννιάτικες κατασκευές τους! Και ασφαλώς δεν παρέλειψαν να γράψουν στον αγαπημένο τους Αη Βασίλη γράμμα. Το γράμμα αυτό ήταν λιγάκι διαφορετικό από το καθιερωμένο. Τα παιδιά στο γράμμα αυτό ζωγράφισαν όλα όσα θα ήθελαν να φέρει ο Αη Βασίλης σε όλα τα παιδάκια του κόσμου!! Εδώ γράμμα αη βασιλη θα βρείτε το έγγραφο θα βρείτε το γράμμα που στείλαμε.

Τα Xριστούγεννα στο Νηπιαγωγείο

Τα Χριστούγεννα δεν είναι μια απλή γιορτή. Είναι η γιορτή που περιμένουν όλο το χρόνο. Αν τα ρωτήσεις για τις γιορτές που γνωρίζουν, θα σου πουν τα Χριστούγεννα. Το «τρίγωνα κάλαντα» το τραγουδούν ακόμα και το καλοκαίρι. Περιμένουν για το πότε θα φτάσουμε να μιλήσουμε για τον αγαπημένο τους Άγιο Βασίλη!
Μπήκε ο Δεκέμβρης και εμείς τον καλωσορίσαμε τραγουδώντας και «ντύνοντας» την τάξη μας γιορτινά! Εξάλλου πως και πως τον περιμέναμε… Μήνας γιορτινός, μήνας αγαπημένος και μήνας της αγάπης… Δεν μας ενδιαφέρει που κουβαλά μαζί του κρύο και χιόνια, εμείς βλέπουμε στην αγκαλιά του το χριστουγεννιάτικο δέντρο, τα δώρα, τη γιορτινή του διάθεση!
Η τάξη μας μεταμορφώνεται όπως και η διάθεση όλων μας!