Σχολική Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2017

Οκτ 201729

Τη Παρασκευή  27 Οκτωβρίου 2017 το 1ο Γυμνάσιο Φιλιππιάδας  τίμησε την εθνική επέτειο με μια εκδήλωση στην οποία ο ελληνικός λαός, πρώτα υπερασπίστηκε την ανεξαρτησία του εναντίον των ιταλικών δυνάμεων και στη συνέχεια, μετά την εισβολή των γερμανικών ναζιστικών στρατευμάτων, οργάνωσε ένα από τα μαζικότερα αντιστασιακά κινήματα στην Ευρώπη που οδήγησε στην απελευθέρωσή του, τον Οκτώβριο του 1944, χά­ρις στην κα­θο­λι­κό­τη­τα του χα­ρα­κτή­ρα του. Κα­θο­λι­κό­τη­τα στο χρό­νο, στο χώ­ρο, στις η­λι­κί­ες, στα φύ­λα, στην κοι­νω­νι­κή δια­στρω­μά­τω­ση.

Αυτή την ηρωική αντίσταση του ελληνικού λαού τίμησαν οι μαθήτριες και οι μαθητές του Σχολείου μας, αποδίδοντας ποιήματα, πεζά κείμενα,  και τραγούδια εμπνευσμένα από τον ηρωικό αγώνα των ετών 1940 – 1944.

Ευχαριστούμε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν και τίμησαν με σεβασμό την ιστορική επέτειο.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί

Αναστασιάδης Περικλής

Παλιάτσου Ουρανία

Πριόβολος Θεοφάνης

Σταματοπούλου Νικολίνα

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σχολική Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2017

RSS ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Σαν σήμερα

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.