RadioViral

To διαδικτυακό ραδιόφωνο του Γυμνασίου Βραχναιΐκων (http://gym-vrachn.ach.sch.gr)

1ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ραδιοφώνου

Χωρίς κατηγορία στις 18 Απριλίου 2014 από ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΙΣΤΑΚΟΥΔΗΣ

Από φεστιβάλ σε φεστιβάλ πηγαίνουμε και γεμίζουμε εμπειρίες. Στα Καλάβρυτα μας δώθηκε η ευκαιρία να συμμετέχουμε στο 1ο Φεστιβαλ μαθητικού ραδιοφώνου. Μέχρι και βραβείο καλής συμπεριφοράς και μεγαλύτερης παραμονής πήραμε!!! Ολα αυτά βέβαια μας φορτώνουν με υποχρεώσεις που πρόκειται να αναλάβουμε στο άμεσο μέλλον.

P1050861P1050939

2η επίσκεψη στο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Χωρίς κατηγορία στις 18 Απριλίου 2014 από ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΙΣΤΑΚΟΥΔΗΣ

Σήμερα είναι η σειρά μας να παρουσιάσουμε την εργασία μας και να στήσουμε το περίπτερό μας. Καλή επιτυχία παιδιά…και μην ξεχνάτε. Σημασία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός :-)

IMG_1990

1η επίσκεψη στο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Χωρίς κατηγορία στις 18 Απριλίου 2014 από ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΙΣΤΑΚΟΥΔΗΣ

Ξεκινήσαμε νωρίς το πρωΐ…κατά τις 8.30!!!…από το σχολείο μας. Χρειάστηκε να αλλάξουμε δύο λεωφορεία μέχρι να φτάσουμε στο 1ο ΓΕΛ Πάτρας αλλά άξιζε τον κόπο. Στο Φεστιβάλ μπορέσαμε να παρακολουθήσουμε μια σειρά από εργαστήρια ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ, ΕΞΥΠΝΩΝ ΑΙΘΟΥΣΩΝ και φυσικά το Web Radio με την Ευτυχία

.P1050771

12η συνάντηση (Τετ 26 Μαρ 2014)

Χωρίς κατηγορία στις 26 Μαρτίου 2014 από ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΙΣΤΑΚΟΥΔΗΣ

Σήμερα ηχογραφήσαμε ένα σύντομο σποτάκι για το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας.

IMG_1942IMG_1944IMG_1943

…δυο-τρεις πρόβες και ήταν έτοιμο!

Εγκεφαλικές Αποδράσεις

ΗΜΕΡΙΔΕΣ στις 16 Μαρτίου 2014 από ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΙΣΤΑΚΟΥΔΗΣ

Αποδράσαμε σήμερα από την καθημερινότητά μας …με αφορμή τον εγκέφαλο.

Μπράβο παιδιά!!!

P1050638 P1050637 P1050601P1050603P1050599

11η Συνάντηση (Τετ. 12 Μαρ 2014)

ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ στις 15 Μαρτίου 2014 από ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΙΣΤΑΚΟΥΔΗΣ

Την συνάντησή μας την μονοπώλησε η προετοιμασία μας για την εκπαιδευτική μας επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Πάτρας στο πλαίσιο της εκδήλωσης «Εγκεφαλικές Αποδράσεις». Κάναμε πρόβες …πολλές πρόβες! Συζητήσαμε και το θέμα του Άγγελου και του Χρήστου που θέλουν να ενταχθούν στην ομάδα μας. Ακούστηκαν διάφορες προτάσεις και τελικά αποφασίσαμε να τους δώσουμε μια ευκαιρία. Εχουν αναλάβει να μελετήσουν το ιστολόγιό μας και να βρουν  γρήγορα τρόπο να ηχογραφούν μικρά σποτάκια. Τα περιμένουμε στην επόμενη συνάντησή μας…

Μουσείο Επιστήμης και Τεχνολογίας Πανεπιστημίου Πατρών

ΗΜΕΡΙΔΕΣ στις 15 Μαρτίου 2014 από ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΙΣΤΑΚΟΥΔΗΣ

Την Κυριακή 9 Μάρτίου 2014 η ομάδα του RadioViral συμμετείχε στην εναρκτήρια συνάντηση του δικτύου σχολείων με τίτλο «Μιντιακός γραμματισμός». Η ομάδα μας παρουσίασε θεατρικό δρώμενο για το RadioViral και συνεργάστηκε με την ομάδα «Βραχνιάσαμε» του Λυκείου Βραχναιΐκων για την οργάνωση ενός απλού, στούντιου ηχογράφησης. Μαθητές της ομάδας μας πήραν διάφορες συνεντεύξεις χρησιμοποιώντας φορητή συσκευή ηχογράφησης.

10η Συνάντηση ( Τετ 5 Μαρ 2014)

ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ στις 5 Μαρτίου 2014 από ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΙΣΤΑΚΟΥΔΗΣ

Σήμερα δεν ασχοληθήκαμε με μουσική, τραγούδια εκπομπές κλπ. Είναι τόσα πράγματα που πρέπει να κάνουμε  τις επόμενες εβδομάδες που τρέχουμε και δεν φτάνουμε!!!!

Είπαμε όμως …focus…όταν τα πράγματα δυσκολεύουν εστιάζουμε σε ένα μόνο πράγμα ή γεγονός …άρα τώρα κάνουμε focus στη συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 9 Μαρ 2014  (11.00μ.μ – 13.30μ.μ)
στο Μουσείο Επιστημών

του Πανεπιστημίου της Πάτρας με θέμα

«Ο Γραμματισμός των μέσων – Μιντιακός Γραμματισμός»
Οσοι μπορέσουμε θα πάμε και βλέπουμε….

Τί περιέργεια και αυτή; Θα γνωρίσουμε μαθητές από άλλα επτά σχολεία με τους οποίους θα συνεργαστούμε την επόμενη σχολική χρονιά. Τί ωραία!!!

Ετοιμάσαμε και ένα προσχέδιο της παρουσίασης που θα κάνουμε. Με βάση αυτό το πρσχέδιο θα προετοιμαστούμε και για το Ψηφιακό Φεστιβάλ αλλά και για το φεστιβάλ του European School Radio.

9η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ (Τετ 26 Φεβ 2014)

Χωρίς κατηγορία στις 26 Φεβρουαρίου 2014 από ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΙΣΤΑΚΟΥΔΗΣ

Σήμερα μιλήσαμε για το Φεστιβάλ του European School Radio. Θα μάθουμε πολλά, θέλουμε να πάμεεεεεεε

Ασχοληθήκαμε και με τεχνικά θέματα όπως την ρύθμιση του audacity να εξάγει αρχεία σε mp3 μορφή.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ στις 22 Φεβρουαρίου 2014 από ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΡΙΣΤΑΚΟΥΔΗΣ

Ακούστε την Καρναβαλική μας εκπομπή την

Κυριακή 23 Φεβ 2014

8.30 μ.μ. – 9.30μ.μ.

γιατί όταν κάτι δεν φτάνει το κόβουμε στη μέση!!!