ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

Σκακιστική άσκηση

ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΩΝ ΑΠΟ 19-10-2014 Free counters!

Καλωσήρθατε στο ιστολόγιό μου! Καλή περιήγηση!

6 Ιουλίου 2014 από

Το ιστολόγιο αυτό περιέχει υποστηρικτικό υλικό για τις Φυσικές Επιστήμες  Γυμνασίου και Λυκείου,αλλά και θέματα γενικότερου ενδιαφέροντος που ξεπερνούν τα όρια της σχολικής τάξης. Αφιερώνεται στον κοινό αγώνα εκπαιδευτικών και μαθητών για ένα καλύτερο σχολείο και κατ’ επέκταση για ένα καλύτερο αύριο.

Μπορείτε να συνδεθείτε και με την ιστοσελίδα μου στον παρακάτω σύνδεσμο:

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

Κατηγορία WELCOME! | 0 σχόλια »

ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΦΕΛΩΜΑΤΑ ΣΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ

12 Ιουλίου 2018 από

Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ

Κατηγορία ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΦΥΣΙΚΗΣ | 0 σχόλια »

ΕΚΤΟΞΕΥΣΗ ΤΟΥ INSIGHT ΜΕ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΟΝ ΑΡΗ

6 Μαΐου 2018 από

Το ταξίδι του ρομποτικού εργαστηρίου InSight προς τον κόκκινο πλανήτη ξεκίνησε! Ο Άρης μας περιμένει…

ΕΚΤΟΞΕΥΣΗ ΤΟΥ InSight

Κατηγορία ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ, ΕΠΙΚΑΙΡΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΦΥΣΙΚΗΣ | 0 σχόλια »

Ο ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΟΣ ΣΠΕΙΡΟΕΙΔΗΣ ΓΑΛΑΞΙΑΣ

22 Φεβρουαρίου 2018 από

Μια ομάδα Αυστραλών αστρονόμων παρατήρησαν πρόσφατα τον γαλαξία γνωστό ως A1689B11, τον αρχαιότερο σπειροειδή γαλαξία που έχει ποτέ ανακαλυφθεί.
Ο A1689B11 δημιουργήθηκε πριν από 11 δισεκατομμύρια χρόνια, όταν το Σύμπαν είχε μόνο το ένα πέμπτο της σημερινής ηλικίας του. Παρότι οι ερευνητές δεν πίστευαν ότι υπάρχει ένας τόσο αρχέγονος γαλαξίας που να είναι σπειροειδής, τελικά αποδείχτηκε ότι έκαναν λάθος.
«Οι σπειροειδείς γαλαξίες είναι εξαιρετικά σπάνιοι στο πρώιμο Σύμπαν κι αυτή η ανακάλυψη ανοίγει την πόρτα στη μελέτη του τρόπου με τον οποίο οι γαλαξίες μετατρέπονται από άκρως χαοτικούς και διαταραγμένους δίσκους σε ήρεμους, λεπτούς δίσκους, όπως ο δικός μας Γαλαξίας»

Ο ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΟΣ ΣΠΕΙΡΟΕΙΔΗΣ ΓΑΛΑΞΙΑΣ

Κατηγορία ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ, ΕΠΙΚΑΙΡΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΦΥΣΙΚΗΣ | 0 σχόλια »

ΣΟΥΠΕΡ ΜΠΛΕ ΜΑΤΩΜΕΝΗ ΣΕΛΗΝΗ

2 Φεβρουαρίου 2018 από

31 Ιανουαρίου 2018

Τρία φαινόμενα συμβαίνουν ταυτόχρονα για τη σελήνη:

1. Βρίσκεται στο περίγειό της δηλαδή σε πολύ κοντινή απόσταση από τη Γη. Γι’αυτό φαίνεται μεγαλύτερη και λαμπρότερη, δηλαδή ΣΟΥΠΕΡ. Να σημειώσουμε ότι η τροχιά της σελήνης γύρω από τη Γη δεν είναι τέλειος κύκλος, έτσι η Σελήνη απέχει από τη Γη περίπου από 363400Km (περίγειο) έως 405550km (απόγειο).
  2. Έχουμε για 2η φορά πανσέληνο μέσα στον ίδιο μήνα. Γι’αυτό την ονομάζουμε ΜΠΛΕ (χωρίς βέβαια να είναι στην πραγματικότητα..)
  3. Γίνεται ολική έκλειψη σελήνης, με αποτέλεσμα η σελήνη να βρίσκεται στη σκιά της Γης, στην ίδια ευθεία δηλαδή σελήνη-Γη-Ήλιος. Γι’αυτό το χρώμα της είναι σκούρο κόκκινο, δηλαδή ΜΑΤΩΜΕΝΗ σελήνη. Η ολική έκλειψη έγινε ορατή κυρίως στην κεντρική και ανατολική Ασία, Ινδονησία και Αυστραλία.

ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΙΕΣΗ

8 Ιανουαρίου 2018 από

ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΙΕΣΗ ΣΕ ΥΓΡΟ ΕΝΤΟΣ ΔΟΧΕΙΟΥ

Στο παρακάτω σχήμα βλέπουμε ένα δοχείο γεμάτο με υγρό, που βρίσκεται σε ισορροπία.
Τα έμβολα είναι αβαρή και στο σημείο που εφάπτονται με το υγρό έστω ότι έχουν εμβαδόν Α.

Το δοχείο βρίσκεται σε περιβάλλον ατμοσφαιρικής πίεσης pατμ=1Atm
Για να ισορροπεί το πάνω έμβολο δεν χρειάζεται να του ασκούμε εμείς κάποια δύναμη, του ασκείται από πάνω μόνο η δύναμη από την ατμόσφαιρα.
Αν παραστήσουμε με F1, F2, F3, F4 τις δυνάμεις που ασκούμε εμείς κάθετα σε κάθε έμβολο, το κόκκινο, το πράσινο, το μπλε και το κίτρινο αντίστοιχα, για να ισορροπήσει, τότε σε κάθε έμβολο ασκείται από πάνω πίεση
p1=pατμ    p2=pατμ+F2/A    p3= pατμ+F3/A    p4= pατμ+F4/A    αντίστοιχα

Ερωτήσεις
1)Σύμφωνα με το σχολικό βιβλίο:
«Όταν ένα υγρό βρίσκεται εκτός πεδίου βαρύτητας, σε όλη του την έκταση επικρατεί η ίδια πίεση. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι η
πίεση που δημιουργεί ένα εξωτερικό αίτιο σε κάποιο σημείο του υγρού μεταφέρεται αναλλοίωτη σε όλα τα σημεία του. (αρχή του Pascal)»
Ποια πίεση έχει μεταφερθεί αναλλοίωτη σε όλα τα σημεία του υγρού στην συγκεκριμένη περίπτωση;
2)Ποιο είναι το εξωτερικό αίτιο της επιβολής της πίεσης αυτής σε όλα τα σημεία του υγρού;
3)Ποια εξωτερική πίεση έχει επιβληθεί σε όλη τη μάζα του υγρού του παραπάνω δοχείου;

Κατηγορία ΛΥΚΕΙΟ | 0 σχόλια »

Υδροστατική πίεση

1 Ιανουαρίου 2018 από

ΕΡΩΤΗΣΗ

Τα παρακάτω δοχεία έχουν ίδιο εμβαδόν βάσης, ίδιο ύψος και είναι γεμάτα με το ίδιο υγρό.

Συγκρίνετε τις πιέσεις που προκαλούνται από το υγρό στον πυθμένα τους.

Κατηγορία ΓΥΜΝΑΣΙΟ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ | 0 σχόλια »

ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΠΙΕΣΗ

29 Δεκεμβρίου 2017 από

Το βάρος του αέρα είναι η αιτία της ατμοσφαιρικής πίεσης, δηλαδή της πίεσης που ασκεί η ατμόσφαιρα.

Κατηγορία ΓΥΜΝΑΣΙΟ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ | 0 σχόλια »

ΜΟΧΛΟΣ Α’ ΕΙΔΟΥΣ

29 Δεκεμβρίου 2017 από

Ένας τρόπος για να πολλαπλασιάζουμε τη δύναμή μας!!

Κατηγορία ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ | 0 σχόλια »

Πώς «διαβάζουμε» τον νυχτερινό ουρανό;

27 Δεκεμβρίου 2017 από

ΟΙ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟΙ ΣΤΟΝ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΟΥΡΑΝΟ

Κατηγορία ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΦΥΣΙΚΗΣ | 0 σχόλια »

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!