ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΙ ΜΑΘΗΣΗ

Μάι 201921

Το χιούμορ επηρεάζει την εκπαιδευτική διαδικασία με δύο έμμεσους τρόπους. Ο πρώτος, είναι η προσέλκυση και η διατήρηση του ενδιαφέροντος των μαθητών και ο δεύτερος είναι η θετική του επίδραση στο κλίμα και στην κοινωνική αλληλεπίδραση στην τάξη.

από κάτω από: ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΙ ΜΑΘΗΣΗ

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΔΟΣΗ

Μάι 201921

Η αναγνώριση των παραγόντων που συμβάλλουν στο να είναι μια οικογένεια ευτυχισμένη μπορεί να βοηθήσει τα μέγιστα σε οικογένειες με μικρότερα ή μεγαλύτερα προβλήματα. Στις σοβαρότερες περιπτώσεις η βοήθεια από ειδικούς είναι δυνατόν να θέσει τις βάσεις μιας επίλυσης των προβλημάτων.

Βασικά όμως δεν πρέπει να ξεχνούμε ότι η θετική επικοινωνία, η εκτίμηση, η αφιέρωση χρόνου για να κάνουν κάτι όλοι μαζί και το πνεύμα της ομάδας για όλα τα σημαντικά ζητήματα συμβάλλουν στην καλή λειτουργικότητα της οικογένειας και την κάνουν να είναι ευτυχισμένη.

από κάτω από: ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΔΟΣΗ

ΔΙΑΤΡΟΦΗ

ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ