Το πέρασμα των εποχών μέσα από την τέχνη

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές μας το πολιτιστικό πρόγραμμα:”Το πέρασμα των εποχών μέσα από την Τέχνη”

Καθώς η έναρξη του σχολικού έτους είναι το Σεπτέμβριο, η πρώτη εποχή που ασχοληθήκαμε είναι το φθινόπωρο.

Στα παιδιά δόθηκε το έργο του Vincent van Gogh “Φθινοπωρινό τοπίο με τέσσερα δέντρα”

Συνδυάζοντας λοιπόν το παιχνίδι με την μάθηση τα παιδιά ταξίδεψαν με την φαντασία τους στον κόσμο της τέχνης και αποτύπωσαν τις σκέψεις τους σε ζωγραφιές χρησιμοποιώντας τέμπερες,πινέλα και σφουγγάρια :

Έπειτα φτιάξαμε ένα κολάζ με έργα του Van Gogh

Ο επόμενος πίνακας που δουλέψαμε ήταν του Paul Klee ” Ο αγγελιοφόρος του φθινοπώρου”

Τα παιδιά σχεδίασαν στο χαρτί γεωμετρικά σχήματα και με τα πινέλα τους άρχισαν να αναμιγνύουν τα χρώματα σε προσπάθεια να αποτυπώσουν στο χαρτί το μουντό “πρόσωπο” του ουρανού το φθινόπωρο.

Συνεχίζοντας το μαθησιακό μας παιχνίδι φτιάξαμε ένα κολάζ με τα έργα του Paul Klee :

Το τελευταίο έργο του φθινοπώρου ήταν του Giuseppe Arcimboldo : “Φθινόπωρο”

Αυτή τη φορά τα παιδιά συνεργάστηκαν σε μικρές ομάδες και αφού ζωγραφίσαμε το προφίλ γεμίσαμε το πρόσωπο με φρούτα κάνοντας κολάζ και το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο.

Στο τέλος δημιουργήσαμε και εδώ  το κολάζ με έργα του Giuseppe Arcimboldo :

Και μετά ήρθε ο χειμώνας….

Το έργο που δουλέψαμε αρχικά είναι του Pablo Picasso “Χειμωνιάτικο δέντρο”

Τα παιδιά έβαλαν τα δυνατά τους και δημιούργησαν “φανταστικά” δέντρα ενώ έξω χιόνιζε….

Ακολούθως φτιάξαμε το κολάζ μας για τον Pablo Picasso :

Στη συνέχεια  δουλέψαμε το έργο του Wassily Kandinsky  “Χειμωνιάτικο τοπίο”

Καθώς ήταν αρκετά δύσκολο τα παιδιά αρχικά χάραξαν με μολύβι τη βασική δομή του έργου,έπειτα αποτύπωσαν με την τεχνική του κολαζ το κάτω μέρος του πίνακα και στο τέλος ζωγράφισαν με τέμπερες το υπόλοιπο.

Σε αυτο τον πίνακα διδάχθηκαν και την προοπτική.

Ακολούθησε το κολάζ μας αφιερωμένο στα έργα του Wassily Kandinsky :

Και δειλά δειλά…έκαναν την εμφάνισή τους τα χελιδόνια και έφεραν μαζί τους την άνοιξη…

Όπως είναι φυσικό δεν θα μπορούσε να λείψει από την τάξη μας το έργο του Vincent van Gogh “Ανθισμένη αμυγδαλιά”

Η φαντασία των παιδιών άνθισε όπως προστάζει βέβαια και η εποχή που αποτύπωσαν στα έργα τους,και γι αυτό χρησιμοποίησαν πολλές και διαφορετικές τεχνικές με αποτέλεσμα ένα τρισδιάστατο πίνακα.

Στη συνέχεια ένα βίντεο αφιερωμένο στον καλλιτέχνη