Σελίδες

Πώς διαβάζονται τα εξωσχολικά βιβλία;

1Μόνες στο σπίτι με τον μπαμπά που έχει κι από πάνω άδεια είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να μας συμβεί. Καλά, για θάλασσα ούτε κουβέντα.
– Πάρτε κανένα βιβλίο κι ελάτε να διαβάσετε, φωνάζει ο μπαμπάς από τη βεράντα.
Τα βιβλία μας τα κρατούσαμε κιόλας στο χέρι. Του αρέσει να διαβάζουμε εξωσχολικά βιβλία. Κι εμάς μας αρέσει. Ο μπαμπάς όμως δεν ξέρει πώς διαβάζονται τα εξωσχολικά. Μας θέλει καθισμένες απέναντί του στο τραπέζι, εκείνος να διαβάζει το δικό του βιβλίο κι εμείς τα δικά μας. Μπορεί εκείνος να βρίσκει γούστο να διαβάζει τη ζωή του Μπετόβεν και πού και πού να σηκώνει το κεφάλι και να μας κοιτάζει. Εμείς όμως δεν καταλαβαίνουμε τίποτα με τον μπαμπά καταντίκρυ μας. Τα μαθήματα του σχολείου μπορεί να τα διαβάζεις έτσι. Τα εξωσχολικά όμως…
Θα γράψω μια ολόκληρη εργασία. Βέβαια κανείς δεν μου την έχει ζητήσει. Μπορεί να πω στη Διδώ να τη βάλει στην εφημερίδα της.

Πώς διαβάζονται τα εξωσχολικά βιβλία:

1. Μπορείς να έχεις τα πόδια ψηλά πάνω στα κάγκελα του κρεβατιού και η υπόλοιπη να ’σαι ξαπλωμένη στο κρεβάτι ανάσκελα και να κρατάς το βιβλίο στον αέρα.
2. Μπορείς να είσαι μπρούμυτα στο κρεβάτι και το βιβλίο κάτω στο πάτωμα.
3. Μπορεί, αν έχεις αδελφή, να είναι εκείνη μπρούμυτα στο πάτωμα κι εσύ από πάνω της σαν να σχηματίζετε σταυρό και τα βιβλία βέβαια στο πάτωμα.
4. Το βράδυ όταν πάτε για ύπνο και σας φωνάζουν να σβήσετε το φως, να κουκουλώνεστε με τα σκεπάσματα και να έχετε ένα κλεφτοφάναρο και να διαβάζετε – αυτό μάλλον τον χειμώνα γιατί το καλοκαίρι θα σκάσετε.
5. Στην τουαλέτα μπορείς να διαβάζεις τα απαγορευμένα βιβλία.

Βέβαια αν δεχτεί η Διδώ να το δημοσιεύσει δεν θα βάλω το όνομά μου αλλά κάποιο ψευδώνυμο.

Απόσπασμα από το βιβλίο της Άλκης Ζέη Με μολύβι φάμπερ νούμερο δύο

Αφιέρωμα στην Άλκη Ζέη

Μετάβαση στο padlet.com

“Ο μαγικός περίπατος της Άλκης Ζέη: 100 χρόνια από τη γέννησή της”, από τις εκδόσεις Μεταίχμιο

Οι εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ διοργανώνουν για 12 συνεχή χρονιά ετήσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με τη μορφή διαγωνισμού και στόχο την καλλιέργεια φιλικής σχέσης των παιδιών με το βιβλίο.

Με αφορμή τη συμπλήρωση 100  χρόνων από τη γέννηση της Άλκης Ζέη στον φετινό επετειακό Μαραθώνιο τα παιδιά καλούνται να διαβάσουν τα βιβλία της και να εκφραστούν καλλιτεχνικά.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ .

Τα παιδιά πρέπει να μάθουν να αγαπούν το βιβλίο

Στην εποχή μας, με την τεχνολογία να μονοπωλεί την προσοχή και την εικόνα να δίνει την εύκολη λύση, το βιβλίο προσπαθεί να αντισταθεί. Συνεχίζει να διεκδικεί τη θέση που του ανήκει στις καρδιές των ανθρώπων. Ο δικός μας ρόλος είναι να το στηρίξουμε!

Ο κόσμος των βιβλίων είναι μαγικός. Τα παιδιά πρέπει να τον γνωρίσουν, να τον αγαπήσουν και να μάθουν να τον επιλέγουν, γιατί μέσα από τις σελίδες των βιβλίων θα αποκτήσουν μια βαθύτερη ανθρωπιστική κουλτούρα. Οι σχολικές βιβλιοθήκες προσφέρουν πολλά, γι’ αυτό και πρέπει ολοένα να εμπλουτίζονται με νέους τίτλους. Παράλληλα χρειάζονται εμπνευσμένες δράσεις φιλαναγνωσίας, ενταγμένες στο ωρολόγιο σχολικό πρόγραμμα.

Η επαφή με τους συγγραφείς, η εξερεύνηση των ορίων της φαντασίας, το δημιουργικό παιχνίδι με τις λέξεις, τις εικόνες και τις ιστορίες που αυτές δημιουργούν, συνδυασμένες με τη μουσική, το θέατρο και τη ζωγραφική, μπορούν να αποτελέσουν ισχυρό πόλο έλξης.

Άλλωστε, η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας είναι η καλύτερη επένδυση για το μέλλον. Παιδιά που αγαπούν να διαβάζουν σήμερα, γίνονται οι σκεπτόμενοι ενήλικες του αύριο, γίνονται πολίτες του κόσμου με κουλτούρα, σεβασμό, συνείδηση κι ενσυναίσθηση, γίνονται ο κόσμος που θέλουμε να έχουμε. Τι πιο σημαντικό, λοιπόν, από το να παλέψουμε για να φτιάξουμε αυτόν τον κόσμο;