Μικρά σύγχρονα παραμύθια και ιστορίες για την προσφυγιά

Τη σχολική χρονιά 2015-16, η Ε’ τάξη του σχολείου μας, 8ο Δημοτικό Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης, συνεργάστηκε με την Γ’ τάξη, αλλά και με την Α’ τάξη του Δ. Σ. Φιλίππων Καβάλας, σε ένα έργο eTwinning: Τα αποτελέσματα ήταν καταπληκτικά και ιδιαίτερα σημαντικά για εμάς. Αν θέλετε να γνωρίσετε περισσότερο το έργο μας, μπορείτε να το επισκεφτείτε εδώ.

Τελικό προϊόν για όλες τις τάξεις, ήταν η δημιουργία παραμυθιών-ιστοριών για την προσφυγιά. Στη συγγραφή τους ακολουθήσαμε διαφορετικές προσεγγίσεις και δεχτήκαμε διαφορετικές επιρροές. Οι ιστορίες μας διαφέρουν ανάλογα με τις ηλικίες μας. Οι μικρότεροι από εμάς έβαλαν περισσότερη φαντασία και στοιχεία παραμυθιού, ενώ οι μεγαλύτεροι περισσότερο ρεαλισμό. Σας προσκαλούμε να διαβάσετε το βιβλίο που συγκεντρώνει τις ιστορίες μας:

Η Ντόροθι κι οι φίλοι της… ενάντια στον εκφοβισμό

autumn10

Ποιος είπε ότι τα παιδιά δεν μπορούν να δημιουργήσουν λογοτεχνία για παιδιά;

Δεν χρειάζεται καν να είμαστε μοναδικά ταλέντα, παιδιά “θαύματα”. Αυτό που χρειάζεται είναι να συνεργαστούμε: να βάλουμε πολλά νέα μυαλουδάκια μαζί, για να μεγαλουργήσουμε και να κάνουμε τους άλλους να πουν: “Αλήθεια; Παιδιά το έκαναν αυτό;”

Μια διασκευή του γνωστού παραμυθιού από τους μαθητές/τριες της Ε’ τάξης του 80υ Δ.Σ. Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης και τη δασκάλα τους, με αναφορές στη σχολική βία και στον σχολικό εκφοβισμό και πώς αντιμετωπίζονται μέσα από τη συλλογική δράση και τη φιλία: