S1_theodorakopoulos_prodromos ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ_1 ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΒΙΝΤΕΟ

Το επισυναπτόμενο βίντεο – παρουσίαση https://www.youtube.com/watch?v=RW_VynLfHIE

ουσιαστικά εξηγεί με απλό, σύντομο και παραστατικό τρόπο πως συνδέεται η μεταβολή της συνολικής δαπάνης του καταναλωτή με την ελαστικότητα ζήτησης ως προς την τιμή και γιατί τελικά η συνολική δαπάνη εξαρτάται και πως από την ελαστικότητα ζήτησης.

Ο μαθητής υποβοηθείται στην κατανόηση της σχέσης που υπάρχει ανάμεσα στην ελαστικότητα ζήτησης σημείου (ED) και τη συνολική δαπάνη (Σ.Δ.) δηλαδή το χρηματικό ποσό που είναι διατεθειμένος σε κάθε περίπτωση να καταβάλει ο καταναλωτής σε κάθε επίπεδο τιμής. H συνολική δαπάνη σε κάθε περίπτωση ισούται με το γινόμενο τιμή του αγαθού Χ επί τη Ζητούμενη Ποσότητα του αγαθού στη δεδομένη χρονική στιγμή (Σ.Δ.= P * QD)

Σε κάθε μεταβολή της τιμής, η συνολική δαπάνη δέχεται δυο αντίθετες επιδράσεις, η μια προέρχεται από τη μεταβολή της τιμής και η άλλη από την αντίθετη μεταβολή της ζητούμενης ποσότητας.

Από την ελαστικότητα ζήτησης του αγαθού εξαρτάται ποια από τις δύο μεταβολές θα επηρεάσει τη συνολική δαπάνη. Έτσι:

Ζήτηση ανελαστική (|ΕD| < 1), η Σ.Δ. ακολουθεί τις μεταβολές της τιμής.

Ζήτηση ελαστική (|ΕD| >1 , η Σ.Δ. ακολουθεί τις μεταβολές της ποσότητας.

Ζήτηση με ελαστικότητα ίση με τη μονάδα (|ΕD| = 1) στην περίπτωση αυτή η Σ.Δ. παραμένει σταθερή (καμπύλη Ζήτησης – ισοσκελής υπερβολή).

Επομένως, τη συνολική δαπάνη θα επηρεάζει κάθε φορά η μεγαλύτερη ποσοστιαία μεταβολή.

Ο μαθητής αντιλαμβάνεται από τα σχετικά διαγράμματα ποια από τις μεταβολές (τιμής και ζητούμενης ποσότητας) ποσοστιαία είναι μεγαλύτερη άρα και αυτή που τελικά θα επηρεάσει τη μεταβολή της Σ.Δ.

Πηγή: www.arxesoikonomias.gr

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | 2 σχόλια

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.