Athena’s blog

6 Ιουνίου, 2008, 5:40 μμ
από Παπαδοπούλου Αθηνά-Μαρία | Κάτω από: 1

Η Ανακύκλωση

Το παρόν εκπαιδευτικό blog αποτελεί μια εφαρμογή που αξιοποιεί την πλατφόρμα του πανελληνίου σχολικού δικτύου, διαμορφώνοντας μια ιστοσελίδα που ενημερώνει τους μαθητές σχετικά με το θέμα της ανακύκλωσης. Δημιουργός του η Αθηνά Παπαδοπούλου φοιτήτρια β? εξαμήνου του μεταπτυχιακού προγράμματος «Νέες Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση» του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Σήμερα, που η ανακύκλωση συνιστά απόδειξη για την εύρυθμη περιβαλλοντική πολιτική μιας χώρας, η συμμετοχή των πολιτών έχει καθοριστική σημασία. Με εύκολους και πρακτικούς τρόπους, καθώς και με σωστό σχεδιασμό, η ανακύκλωση και η διαχείριση των αποβλήτων συσκευασίας μπορεί και πρέπει να γίνει καθημερινή μας συνήθεια. η σημασία της ατομικής συμμετοχής αποδεικνύεται και από την επιτυχία που έχουν αντίστοιχα τέτοια προγράμματα στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όπου οι πολίτες συμμετέχουν ενεργά και συνειδητά, έχοντας κάνει την ανακύκλωση ουσιαστικό μέρος της καθημερινότητάς τους.

Επιπρόσθετο Υποστηρικτικό Υλικό μπορείτε να βρείτε και στα ακόλουθα sites:

Ανακύκλωση – Ελληνική Βικιπαιδεία

Recycling – English Wikipedia