Δραστηριότητα 1

Στο συγκεκριμένο βίντεο παρουσιάζεται στο μάθημα των μαθηματικών  της Γ Γυμνασίου στη Γεωμετρία. Σκοπός της παρουσίασης αυτής είναι να παρουσιάσει στους μαθητές τη διατύπωση του θεωρήματος του Θαλή, ειδικότερα την εφαρμογή του στα τρίγωνα καθώς επίσης και τις εφαρμογές του στην καθημερινή ζωή. Αξίζει να επισημανθεί πως το θεώρημα του Θαλή αποτελεί γενίκευση της πρότασης το λεγόμενο << ασθενές θεώρημα του Θαλή>> που διδάχτηκαν στην προηγούμενη παράγραφο. Το παραπάνω video clip είναι διασκεδαστικό και μπορεί να αποτελέσει μια εισαγωγή στις παρακάτω παραγράφους με τα όμοια τρίγωνα.  Μέσα από το video clip  τα παιδιά μαθαίνουν στοιχεία για τη ζωή και το έργο του ιδιοφυούς Μηλίσιου, έναν από τους επτά σοφούς της αρχαιότητας μιας και η σύνδεση με την ιστορία κεντρίζει περισσότερο τους μαθητές. Εξάλλου δεν πρέπει να παραλείψουμε το γεγονός πως η χρήση του ενεργοποιεί όλους τους μαθητές ακόμη και τους πιο αδύναμους.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | 2 σχόλια

Καλημέρα κόσμε!