Αρχείο για την κατηγορία 'ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ'

ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΑΜΑ

Μία διώρυγα μήκους 50 μιλίων συνδέει τον Ατλαντικό με τον Ειρηνικό ωκεανό. Χρειάζονται 10 ώρες για να περάσει ένα πλοίο-φορτηγό από τη μία πλευρά στην άλλη. Ο ειδικά εκπαιδευμένος πλοηγός περνάει το πλοίο από 3 υδατοφράκτες ανυψώνοντας το, 85 πόδια από την πλευρά του Ατλαντικού στην τεχνητή λίμνη Γκατούν και μετά το περνάει από άλλους 3 υδατοφράκτες για να το κατεβάσει στην πλευρά του Ειρηνικού ωκεανού. Έχει ενδιαφέρον να δούμε τον τρόπο που ανεβαίνει το πλοίο κάθε υδατοφράκτη, την προσπάθεια και δεξιότητα του πλοηγού να το επιτύχει και την όλη πορεία του πλοίου. Ας δούμε όλα αυτά και τους προβληματισμούς για το μέλλον της κατασκευής αυτής και τις προτεινόμενες λύσεις.

ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ ΠΑΝΑΜΑ ΓΕΦΥΡΑ ΔΥΟ ΩΚΕΑΝΩΝ:

Πώς δουλεύει; Δείτε σχηματικά την κατασκευή της διώρυγας του Παναμά.

europe

Η αριθμητική πυκνότητα μιας χώρας μπορεί να υπολογιστεί εάν διαιρέσουμε τον πληθυσμό της χώρας με την έκτασή της. Εκφράζεται σε κατοίκους ανά τετραγωνικό χιλιόμετρο.

– Η φυσιολογική πυκνότητα μια χώρας υπολογίζεται εάν διαιρέσουμε τον πληθυσμό της με τη διαθέσιμη καλλιεργήσιμη γη.

Για τη συνέχεια πάτησε πάνω στη παραπάνω εικόνα

greek

Πάτησε πάνω στη λίμνη  Πομεράνια της Πολωνίας για να δεις κι άλλα μέρη του κόσμου.

Uyuni

Δεν πρόκειται για τρικ στο Photoshop! Το Salar de Uyuni (salar είναι η επιφάνεια με αλάτι – αλυκή στα Ισπανικά) είναι η μεγαλύτερη αλυκή του κόσμου στη νοτιοδυτική Βολιβία στο υψίπεδο των Άνδεων περίπου 3.656 μέτρα πάνω από το μέσο επίπεδο της θάλασσας και έχει έκταση 10.582 τετραγωνικά χιλιόμετρα.

Στην πραγματικότητα, πριν από περίπου 30.000-42.000 χρόνια, η περιοχή ήταν μέρος μιας γιγάντιας προϊστορικής λίμνης, της λίμνης Minchin. Όταν η λίμνη αποξηράνθηκε, άφησε πίσω της δύο νέες λίμνες και δύο τεράστιες περιοχές με ερήμους από αλάτι, την Salar de Coipasa και την μεγαλύτερη εκ των δύο Salar de Uyuni.

Uyuni2

Πηγή: http://www.otherside.gr/2012/07/salar-de-uyuni-enas-apo-megalyterous-kathreftes/

Πολύχρωμα βουνά στην Κίνα

kina

Τα εκπληκτικά πολύχρωμα βουνά στην Κίνα, που ονομάζονται «Danxia», βρίσκονται στο εθνικό πάρκο της Zhangye στην επαρχία Gansu.

Η συγκέντρωση στρωματοποιημένων βράχων, οι τεκτονικές παραμορφώσεις και η διάβρωση, έχουν δημιουργήσει αυτούς τους σουρεαλιστικούς και εντυπωσιακά πολύχρωμους γεωλογικούς σχηματισμούς που είναι πραγματικά μοναδικοί, δίνοντας την εντύπωση ότι τα βουνά είναι κυριολεκτικά βαμμένα με πολλά χρώματα!

ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ

patmos

Η ιστοσελίδα http://www.greecevirtual.gr/
δημιουργήθηκε για την εικονική περιήγηση σας, στα πανέμορφα νησιά της

Δωδεκανήσου, μέσα από εκπληκτικές πανοραμικές εικόνες 360 μοιρών και

σας δίνει την δυνατότητα να δείτε τους χώρους και τα τοπία από κάθε

πλευρά τους, γυρίζοντας την εικόνα με το ποντίκι σας, σε όποια

κατεύθυνση θέλετε δεξιά, αριστερά, πάνω, κάτω, συνοδευόμενη από τους

φυσικούς ήχους του χώρου πού περιηγείστε!

Η ιστοσελίδα αποτελεί ένα πρωτοποριακό εικονικό «ξεναγό» που σας

ενημερώνει και σας ξεναγεί με εικόνα, βίντεο, ήχο (τον ήχο του κύματος,

των γλάρων κλπ.) και σύντομες πληροφορίες για κάθε τόπο που

επισκέπτεστε στην ελληνική και αγγλική γλώσσα.

Μπορείτε να περιηγηθείτε στα σοκάκια και την εξοχή των νησιών ακόμα και

το βράδυ, Κω, Ρόδου, Καλύμνου, Νισύρου, Πάτμου, Σύμης, Λειψών,

Καρπάθου, Τήλου και Λέρου. Μπορείτε να περπατήσετε στην «παλιά πόλη»

του κάθε νησιού, να μπείτε στα καταστήματα, μπαρ, εστιατόρια, να

μελετήσετε ιερούς χώρους και μουσεία, να αισθανθείτε το βαθύ μυστήριο

της Μονής της Πάτμου, και την έκλυση αδρεναλίνης στο σπήλαιο της

Καλύμνου και να διαλέξετε την παραλία που θα βουτήξετε!

Μπορείτε να δείτε την Αθήνα με τις γειτονιές της, την Έδεσσα με τους

καταρράκτες της, τα Λουτρά Πόζαρ στο Λουτράκι στην Αριδαία και την

Χαλκιδική με τις κρυστάλλινες παραλίες της!

Η ιστοσελίδα είναι ένα πρωτότυπο και διασκεδαστικό project του

δημιουργικού γραφείου ΚΙΝΗΤΡΟ της Κω, αποτέλεσμα μιας ορεξάτης

καλλιτεχνικής παρέας η οποία συνεχώς ανεβάζει νέους όμορφους τόπους και

πόλεις της πανέμορφης Ελλάδας μας.

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ…

Πρόσφατα η Α΄τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε το παλαιοντολογικό και ορυκτολογικό μουσείο Αθηνών στη Πανεπιστημιούπολη.

Στο παλαιοντολογικό μουσείο οι μαθητές είδαν σκελετούς ζώων από ανασκαφές στον Ελληνικό χώρο όπως τη Χίο, την Αττική, την Τρίπολη και έδρασαν σε μία προσομοίωση ανασκαφής για την ανακάλυψη οστών από διάφορα ζώα. Μία χελώνα γιγάντια, ένα χνάρι μικρού δεινοσαύρου, μερικά απολιθωμένα κόκαλα ζώων σε πετρώματα, ένα δόντι μαχαιρόσαυρου, μερικά κόκαλα και το δόντι ενός “τεράστιου” ελέφαντα ήταν μερικά από τα εκθέματα που τους  εντυπωσίασαν.

8 10 16 51 52 53 54 60 61 62 71 81 21 22 23 24 25 30 5070 80

Στο ορυκτολογικό μουσείο τους εντυπωσίασε ένα κομμάτι μετεωρίτη που έπεσε στη γη και έδειξαν μεγάλη έκπληξη από τα χρώματα των ορυκτών μερικών πετρωμάτων όταν φωτίστηκαν με υπεριώδεις ακτίνες. Πολλά ορυκτά και πετρώματα τους προκάλεσαν θαυμασμό για τα ωραία χρώματα και τις ιδιότητες τους. Είδαν μια απομίμηση του μεγαλύτερου διαμαντιού της γης και απόρησαν πώς θα ήταν αν έβλεπαν το αληθινό διαμάντι που βρέθηκε στην Αφρική και κόπηκε σε 9 μεγάλα κομμάτια και 99 μικρότερα!

105110 106

Λίγα λόγια από τους μαθητές μας: http://to-dialeimma2.blogspot.gr/2014/03/blog-post_28.html

Οι χώροι των επισκέψεων μας  ΕΔΩ και ΕΔΩ

Ο κύκλος του νερού

O κύκλος του νερού — γνωστός και ως υδρολογικός κύκλος — είναι η αδιάκοπη κίνηση του νερού από την ατμόσφαιρα στην επιφάνεια της γης, στο υπέδαφος, στην υδρόσφαιρα και πάλι στην ατμόσφαιρα. Αυτό το φαινόμενο οφείλεται στην ηλιακή ακτινοβολία.

Ο κύκλος του νερού

Ο κύκλος του νερού  από την εκπαιδευτική τηλεόραση:

Υπάρχουν παγωμένα ποτάμια;

tuktoyaktuk-ice-road4[3] tuktoyaktuk-ice-road10[2]

Πηγή http://www.amusingplanet.com/2011/01/ice-road-to-tuktoyaktuk.html

Καλλιτεχνικές δημιουργίες  στον πάγο – ή με πάγο:

a393_s5 iceman4

Υπάρχουν “παγωμένες” πόλεις;

Παγόβουνα από Ανταρκτική

Παγόβουνα από την Ανταρκτική

Περισσότερα για τον κύκλο του νερού εδώ: USGS