Χ.Υ.Τ.Α., Χ.Υ.Τ.Υ. κ.λπ.

Η Μαρία Αθανασοπούλου (Γ1 Γυμνασίου), η Κατερίνα Λάζαρη και  ο Γιάννης Πολυχρόνης (Α Λυκείου) παρουσιάζουν τις χωματερές, τους Χ.Υ.Τ.Υ και άλλους τρόπους διαχείρισης απορριμμάτων:

Δείτε το στο slideshare.net

Ενημέρωση από τη Δ.Ε.Υ.Α.Α.

Εκπρόσωποι της Δημοτικής Επιχείρησης Ύδρευσης και Αποχέτευσης Αβδήρων επισκέφτηκαν το Σχολείο μας και μας ενημέρωσαν για το νερό και τη διαχείρισή του. Η Δήμητρα Κασάπη και η Γλυκερία Κατσομύτη (β2 Γυμνασίου) συγκέντρωσαν μερικές από τις πιο ενδιαφέρουσες πληροφορίες τις οποίες μας παρουσιάζουν παρακάτω συνοπτικά. Ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους της Δ.Ε.Υ.Α.Α.!

Scan10003

Φωτορεπορτάζ 8ης συνάντησης

Το φωτορεπορτάζ επιμελήθηκαν η Χριστίνα Κελεσίδου και η Ελένη Κεντρωτά (α1 Γυμνασίου).

Δείτε το στο slideshare.net

Παρουσίαση του Περιβαλλοντικού Προγράμματος του Σχολείου μας κατά το έτος 2015-2016

Δείτε συνολικά τις δράσεις μας στην παρακάτω παρουσίαση:

Δείτε το στο slideshare.net

Το αποκριάτικο πάρτι μας! Ένα διαφορετικό, οικολογικό πάρτι

Σας παρουσιάζουμε το αποκριάτικο πάρτι της ομάδας μας. Πρόκειται για ένα πάρτι οικολογικό, με δικά μας χειροποίητα εδέσματα, χειροποίητες στολές από ανακυκλώσιμα και άχρηστα υλικά και παραγωγή ελάχιστων απορριμμάτων. Δείτε πώς περάσαμε!

Δείτε το στο slideshare.net

Film makers: Γιώργος Καραγεώργος και Κατερίνα Λάζαρη (Α΄ Λυκείου)

Η αξιολόγηση του πάρτι μας:

Δείτε το στο slideshare.net

Ιδέες για κατασκευές από πλαστικά μπουκάλια

Επειδή μας αρέσουν οι κατασκευές, ιδού μερικές ωραίες ιδέες για όμορφες δημιουργίες από πλαστικά μπουκάλια:

Φωτορεπορτάζ 7ης συνάντησης

Το φωτορεπορτάζ της έβδομης συνάντησής μας επιμελήθηκε η Ιωάννα Κουτάκη (α1 Γυμνασίου).

Δείτε το στο slideshare.net

Επίσκεψη στο Τμήμα Μηχανικών Περιβάλλοντος του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης

Εν όψει της επίσκεψής μας στο Τμήμα Μηχανικών Περιβάλλοντος του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, καλό είναι να μην πάμε απροετοίμαστοι!

Καλείστε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Τμήματος Μηχανικών Περιβάλλοντος (www.env.duth.gr) και να αναζητήσετε:

1. σε τι εξειδικεύεται το συγκεκριμένο τμήμα,
  2. ποια από αυτά τα θέματα αφορούν τη διαχείριση απορριμμάτων και άρα είναι σχετικά με το πρόγραμμά μας,
  3. ποια είναι τα εργαστήρια στα οποία εκπαιδεύονται οι φοιτητές,
  4. ποια είναι τα βασικά μαθήματα που διδάσκονται οι φοιτητές,
  5. και να καταγράψετε τυχόν ερωτήσεις που θα θέλατε να κάνετε κατά την επίσκεψή μας.

Θα συζητήσουμε τα ευρήματα της αναζήτησής σας στην επόμενη συνάντησή μας (θα ανακοινωθεί σύντομα στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου).

Επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Παρανεστίου: “Γιατί τόσα σκουπίδια;”

Τα μέλη της Περιβαλλοντικής μας Ομάδας που φοιτούν στην Α΄ Γυμνασίου επισκέφτηκαν το Κ.Π.Ε. Παρανεστίου και εκεί παρακολούθησαν το πρόγραμμα “Γιατί τόσα σκουπίδια;” που εντάσσεται στον θεματικό άξονα “Διαχείριση Απορριμμάτων”.

Οι μαθητές Λάμπρος Καρακώστας και Τάσος Λιόντος ετοίμασαν ένα βίντεο, στο οποίο μας παρουσιάζουν τις δραστηριότητες του Προγράμματος.

Ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους του Κ.Π.Ε. Παρανεστίου για τη ζεστή φιλοξενία τους και βέβαια για όσα μας έμαθαν!