ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ-ΣΧ.ΕΤΟΣ 24-25

ΕΞΕ – 21380_2024 Εγγραφές μαθητών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ-ΣΧ.ΕΤΟΣ 24-25

ΑΝΟΙΞΗ

ΑΝΟΙΞΗ! Από τις πιο ωραίες εποχές του χρόνου.

Oι μήνες της άνοιξης είναι: ο Μάρτιος, ο Απρίλιος και ο Μάιος. Αυτή την εποχή η φύση ολάνθιστη και καταπράσινη γιορτάζει τον ερχομό των χελιδονιών. Οι  μέλισσες και οι  πεταλούδες  φτερουγίζουν πάνω από τα λουλούδια και τις πρασινάδες. Τα δέντρα πλημμυρίζουν από ανθάκια και στα κλαδιά τους κελαηδούν χαρούμενα πουλάκια.

Μπορούμε μα απλά υλικά που έχουμε στο σπίτι μας να κάνουμε όμορφες ανοιξιάτικες κατασκευές. Πεταλούδα με φίλτρο του καφέ. Για όσους δεν ήταν μαζί μας στο μάθημα ,παίρνουμε το φίλτρο ,το ζωγραφίζουμε με μαρκαδόρους και  μετά περνάμε από πάνω με υγρό πινέλο. Το αφήνουμε να στεγνώσει και το ανοίγουμε κόβοντας τα   πλαϊνά   του φίλτρου. Το μαζεύουμε στη μέση και βάζουμε ένα μανταλάκι.

Να κάνουμε ανοιξιάτικο τοπίο με καλαμάκια

Να βάψουμε την πεταλούδα να την κόψουμε και να κάνουμε κάρτα

Φύλλα εργασίας

Ανοιξιάτικα πάζλ

Παίζω με την Άνοιξη

ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΝΟΙΞΗ

ΑΝΟΙΞΗ

ΑΝΟΙΞΗ! Από τις πιο ωραίες εποχές του χρόνου.

Να κάνουμε ανοιξιάτικο τοπίο με καλαμάκια

Να βάψουμε την πεταλούδα να την κόψουμε και να κάνουμε κάρτα

Φύλλα εργασίας

Ανοιξιάτικα πάζλ

Παίζω με την Ανοιξη

ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΝΟΙΞΗ

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

Καλημέρα.Ο Φεβρουάριος μας ήρθε πολύ γελαστός και μακάρι έτσι να συνεχίσει.Ο Φλεβάρης και άν φλεβίσει καλοκαίρι θα μυρίσει.Ξέρουμε όμως ότι είναι σκανταλιάρης.Εκεί που έχουμε ήλιο και ζέστη “άν τύχει και θυμώσει μες στα χιόνια θα μας χώσει”.Για να δούμε τι θα μας κάνει αυτή την εβδομάδα.Εμείς ότι και να κάνει συνεχίζουμε  συνεχίζουμε με τον ήλιο το φεγγάρι ,το διάστημα ,το ηλιακό σύστημα.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ