Συμμετείχαν οι μαθητές/τριες του Β5

ΦΕΖΑ ΑΝΤΖΕΛΑ
ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΣΚΙΤΣΟΓΡΑΦΙΑΣ ΤΟΥ CANELLOS COB

Ο σκιτσογράφος Canellos Cob στη διάρκεια της διαδικτυακής συνάντησης πραγματοποίησε ένα μικρο-σεμινάριο σκιτσογραφίας στους/στις  μαθητές/τριες. Παραθέτουμε το υλικό που χρησιμοποίησε.

Μαθήτριες/τες – Συγγραφείς

ΜΑΘΗΤΕΣ – ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ: ΤΡΟΠΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Αρχικά, προηγήθηκε εισαγωγική συζήτηση αναφορικά με το βιβλίο, την υπόθεσή του, τον συγγραφέα και τον σκιτσογράφο. Ακολούθως, συζητήσαμε για την επιστήμη και την τεχνολογία. Φτιάξαμε ακροστιχίδες της «επιστήμης» και της «τεχνολογίας». Οι ακροστιχίδες βασίστηκαν στη δυναμική του σημασιολογικού φορτίου των συγκεκριμένων λέξεων. Αξίζει να σημειωθεί πως οι ακροστιχίδες έγιναν πριν την ενασχόλησή μας με το βιβλίο και αφορούσαν τις αρχικές αντιλήψεις των μαθητριών/των μας. Μετά την παρουσίαση του βιβλίου και την παρατήρηση των σκίτσων, ασχοληθήκαμε με τα ρομπότ. Οι μαθήτριες περιέγραψαν φανταστικά ρομπότ, αφηγήθηκαν έναν φανταστικό διάλογο με ένα ρομπότ και προσδιόρισαν τομείς της καθημερινότητας, στους οποίους τα ρομπότ θα μπορούσαν να συνεισφέρουν διευκολύνοντας τη ζωή μας. Επίσης, «τόλμησαν» και να ζωγραφίσουν ρομπότ, φιλικά προς τον άνθρωπο. Όμως, δεν σταματήσαμε στη θετική πλευρά της τεχνολογίας, αλλά προχωρήσαμε και στην επικίνδυνη – για τον πλανήτη γη – όψη της. Έτσι, σημειώσαμε τις αρνητικές συνέπειές της στο φυσικό περιβάλλον.

Όλα, αυτά, τα κείμενα των μαθητών έχουν αναρτηθεί στο blog μας.

Δημοσιεύθηκε στην Ενδεικτικές σελίδες βιβλίου

Η σάτιρα της επικαιρότητας μέσα από γελοιογραφίες

Η γελοιογραφία είναι ένα πολύ χρήσιμο μέσο για τη διακωμώδηση της επικαιρότητας και την κριτική θεμάτων που απασχολούν την κοινή γνώμη. Επειδή το υποκειμενικό στοιχείο είναι έντονο στην γελοιογραφία, ο σκιτσογράφος αποτυπώνει τα “κακώς κείμενα” της πραγματικότητας όπως ο ίδιος τα αντιλαμβάνεται δηλ. ελεύθερα. Με την ομάδα της σκιτσογραφίας μελετήσαμε τα γνωρίσματα της γελοιογραφίας, το σκοπό της, τη θεματογραφία και τα μέσα που χρησιμοποιεί, ώστε να επιτύχει την αποτύπωση της επικαιρότητας με τρόπο αντεστραμμένο, μεταφορικό και συμβολικό. Το υλικό μας το αντλήσαμε από την Πύλη της Ελληνικής Γλώσσας όπου εκεί βρήκαμε γελοιογραφίες που σατιρίζουν διάφορα θέματα από γνωστούς σκιτσογράφους. Κατόπιν, οι μαθητές  προσπάθησαν να εμπνευστούν και να σκιτσάρουν τη δική τους σατιρική σκοπιά για όσα προσλαμβάνουν από την τρέχουσα επικαιρότητα. Ακολουθούν οι δικές τους γελοιογραφίες!

Δημοσιεύθηκε στην Ενδεικτικές σελίδες βιβλίου

Επιστήμη, τεχνολογία και φυσικό περιβάλλον

Δημοσιεύθηκε στην Ενδεικτικές σελίδες βιβλίου

Συνομιλώντας με ένα ρομπότ, περιγράφοντας ένα ρομπότ