Καλώς ορίσατε!

Καλωσορίσατε στο pnikellis blog!
Αυτό το ιστολόγιο  απευθύνεται σε συνάδελφους εκπαιδευτικούς, σε γονείς αλλά και στους αγαπητούς φίλους μαθητές και μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου.
Εδώ μπορείτε να βρείτε ενδιαφέροντα επίκαιρα θέματα, εκπαιδευτικό υλικό για το σχολείο και το σπίτι, διάφορες ασκήσεις εμπέδωσης σε μαθήματα της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Επαναληπτικές ασκήσεις Δ΄ τάξης στην 1η ενότητα: Ακόμα ένα σκαλί.

Στην πρώτη ενότητα της Γλώσσας Δ΄ της τάξης “πετώντας  με τις λέξεις” έμαθες πολλά…!

Αν θέλεις να ελέγξεις τις γνώσεις σου πάτησε εδώ.

Ο ΤΡΩΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ

1

Στην ενότητα “Ο ΤΡΩΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ” είχες την ευκαιρία να γνωρίσεις και να μάθεις όσα περιγράφει ο ποιητής της αρχαιότητας Όμηρος στο έργο του Ιλιάδα, για την εκστρατεία των Αχαιών εναντίων της Τροίας και όλα τα συγκλονιστικά γεγονότα μέχρι την κατάληψή της.
Αν θέλεις να δεις πόσο καλά τα θυμάσαι όλα αυτά, κάνε κλικ εδώ.

Η ΑΡΓΟΝΑΥΤΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ

εκστρ    Στην ενότητα “Η ΑΡΓΟΝΑΥΤΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ” γνώρισες έναν ακόμη ήρωα της ελληνικής μυθολογίας, τον Ιάσονα.
Με τη φαντασία σου ταξίδεψες μαζί του κι εσύ, σαν ένας μικρός αργοναύτης.

Αν θέλεις να ξαναφέρεις στη μνήμη σου όλα όσα έμαθες για την αργοναυτική εκστρατεία, πάτησε ΕΔΩ

Ο ΘΗΣΕΑΣ

.jpgΣτην ενότητα “Ο ΘΗΣΕΑΣ” γνώρισες τη ζωή και τα κατορθώματα ενός ακόμα μεγάλου ήρωα της ελληνικής μυθολογίας.
Αν θέλεις να διασκεδάσεις και να θυμηθείς αυτά που έχεις μάθει για τον Θησέα, μπορείς να ασχοληθείς με το κουίζ που ακολουθεί πατώντας εδώ.

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ. Το σταυρόλεξο του “Ηρακλή”

IraklisΣτην ενότητα “Ο ΗΡΑΚΛΗΣ” έμαθες πολλά, σπουδαία και εντυπωσιακά για τη ζωή και τα κατορθώματα του μεγαλύτερου ήρωα της ελληνικής μυθολογίας.

Αν θέλεις να παίξεις με τις γνώσεις σου, προσπάθησε να λύσεις “το σταυρόλεξο του Ηρακλή” πατώντας εδώ .

Να παραμείνει το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Βρίσας Λέσβου Ανοικτό!

Να παραμείνει το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Βρίσας Λέσβου Ανοικτό! Keep the Natural History Museum of Vrisa, Lesvos open!

Γιατί είναι σημαντικό;

Τα μουσεία επιτρέπουν στους ανθρώπους να εξερευνήσουν τις συλλογές για την έμπνευση, τη μάθηση και την ευχαρίστηση τους . Πρόκειται για ιδρύματα που συλλέγουν, περιφρουρούν και καθιστούν προσιτά αντικείμενα και δείγματα , τα οποία έχουν στην κατοχή τους με την εμπιστοσύνη της κοινωνίας .
Μάθηση και πρόσβαση υποτίθεται ότι είναι κεντρικής σημασίας για το σκοπό ύπαρξης όλων των μουσείων .
Η κυβέρνηση φαίνεται να ασκεί πίεση ώστε τα μουσεία αυτές τις ημέρες να γίνουν « αξιοθέατα » , αντί για όργανα που είναι υπεύθυνα για τη διαφύλαξη της πολιτιστικής κληρονομιάς μας.
Το κύριο μέλημα του μουσείου είναι να διαφυλάξει τα ίδια τα αντικείμενα . Αυτό πρέπει πάντα να έρχεται πρώτο . Το δεύτερο πρόβλημα, είναι να κάνει αυτά τα αντικείμενα διαθέσιμα για το σκοπό της εκπαίδευσης , της έρευνας και της ευχαρίστησης … αλλιώς , ποιο είναι το νόημα του να βρίσκονται τα αντικείμενα σε μουσείο εξαρχής ; Κάλλιστα θα μπορούσαν να βρίσκονται στο χρηματοκιβώτιο ενός ιδιώτη συλλέκτη ο οποίος θα τα έβγαζε δύο φορές κάθε δεκαετία στο αμυδρό φως πριν τα καταχωνιάσει πάλι μέσα.
Τα αντικείμενα που βρίσκονται σε μουσεία μπορεί να τα απολαύσει ο καθένας . Και αυτή η αρχική αίσθηση του να παρασυρθεί κάποιος είναι που μπορεί να οδηγήσει σε ένα πολύ βαθύτερο ενδιαφέρον , μια αναζήτηση για τη γνώση.
Η εξέλιξη , τα περιβαλλοντικά ζητήματα , και η βιοποικιλότητα είναι πολύ σημαντικές για τα μουσεία φυσικής επιστήμης και ιστορίας.
Η Συλλογή Φυσικής Ιστορίας Βρίσας στεγάζει τα απολιθώματα που συλλέχθηκαν στη Βρίσα και τα Βατερά και περιέχει κομμάτια που είναι χαρακτηριστικά των ζώων , των φυτών και των ορυκτών όλης της Λέσβου .
Η συνεχιζόμενη λειτουργία του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Βρίσας Λέσβου έχει τεράστιες συνέπειες για τις πολιτιστική, εκπαιδευτική , περιβαλλοντική, οικολογική και οικονομική ζωή ολόκληρης της περιοχής και του νησιού.

Οι επισκέπτες από όλο τον κόσμο συνεισφέρουν δημοσιονομικά σε ολόκληρη την περιοχή. Η συνεισφορά στον Τουρισμό είναι κρίσιμη!
Οι κάτοικοι της περιοχής είναι περήφανοι για την κληρονομιά τους .
Είναι καταστροφικό αρκετά να ζείς με την αβεβαιότητα για το μέλλον , αλλά να στερηθεί από ένα λαό το παρελθόν του, είναι ακατανόητο .
Το Μουσείο πρέπει να παραμείνει ανοικτό και στελεχωμένο .