Χριστουγεννιάτικες Κατασκευές για παιδιά

Κατηγορίες: Ελεύθερος χρόνος | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστουγεννιάτικες Κατασκευές για παιδιά

Ένα δέντρο μια φορά

Κατηγορίες: Γενικά | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ένα δέντρο μια φορά

Μια σωστή διατροφή

Το πιάτο της υγιεινής διατροφής

Δείτε το στο slideshare.net
Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά, Υλικό | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μια σωστή διατροφή

Εθνικός δρυμός Πάρνηθας

Η Πάρνηθα είναι το ψηλότερο βουνό της Αττικής και ένα από τα πιο πυκνοδασωμένα βουνά της Ελλάδας. Στα δάση της κυρίαρχο είδος είναι η Abies Cephalonica -κεφαλληνιακή ελάτη -σε ύψος πάνω από τα 800-900 μ.- ενώ στις βόρειες και νοτιοδυτικές πλαγιές αναπτύσσονται εκτεταμένα πευκοδάση (χαλέπιος Πεύκη).

Επίσης συχνά συναντάμε πουρνάρια, αριές, φυλλίκια, κουμαριές και κέδροι-Juniperus oxycedrus, ενώ στα υγρότερα εδάφη οστρυές-Osrtya carpinifolia, πλατάνια, λεύκες-Populus alba κ.ά.

Τα τελευταία τριάντα χρόνια, έχουν φυτευτεί στην περιοχή της ελάτης αρκετά δένδρα μαύρης πεύκης-Pinus nigra, ακακίας και λίγα άτομα κέδρου του Λιβάνου και φλαμουριάς. Βέβαια, δε λείπουν οι θαμνότοποι (μεσογειακή μακία), που καταλαμβάνουν απέραντες εκτάσεις, κυρίως στα βόρεια του βουνού.

Πάρνηθα

EthnikosDrymosParnithas

πηγή https://www.mpafi.gr/%CE%B5%CE%B8%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%B4%CF%81%CF%85%CE%BC%CF%8C%CF%82/

Κατηγορίες: Ελεύθερος χρόνος | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εθνικός δρυμός Πάρνηθας

Μια εκπαιδευτική εκδρομή στο πολιτιστικό Πάρκο Λυκαβηττού

Ο Πολυχώρος Λυκαβηττού είναι ένας νέος κλειστός χώρος πολλαπλών χρήσεων που προστέθηκε στην οικογένεια του Πολιτιστικού Πάρκου και βρίσκεται στη καρδιά της Αθήνας, στο λόφο Λυκαβηττού. Σκοπός του «Πολιτιστικού Πάρκου – Λυκαβηττός» είναι να αποτελέσει σημείο αναφοράς για ποικίλες εκδηλώσεις πολιτιστικού και εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος, καθώς και πόλο έλξης για όλους τους φίλους που αγαπούν τα βιωματικά εκπαιδευτικά προγράμματα.

Στον Πολυχώρο πραγματοποιούνται κάποια από τα βιωματικά εκπαιδευτικά προγράμματα που γίνονται στο Πάρκο Κερατέας αλλά και νέα, όπως οι Τέχνες

• Κόμικς,
  • Αφηγήσεις παραμυθιού,
  • σεμινάρια ενηλίκων,