Εσπερίδα στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας με τίτλο: «Νέες παιδαγωγικές προσεγγίσεις και τεχνολογία στη σχολική εκπαίδευση».

Το Ινστιτούτο Έρευνας και Τεχνολογίας Θεσσαλίας σε συνεργασία με το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας διοργανώνουν εσπερίδα με τίτλο:
«Νέες παιδαγωγικές προσεγγίσεις και τεχνολογία στη σχολική εκπαίδευση».
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 2 Οκτωβρίου 2015 στο αμφιθέατρο Σαράτση του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στις 18:00. Προσκαλώ τους εκπαιδευτικούς των σχολείων να συμμετέχουν στην εκδήλωση.
Το ακροατήριο θα έχει την ευκαιρία να δει αποτελέσματα ερευνητικών δραστηριοτήτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας που συνδυάζουν συνεργατικές, βιωματικές μεθοδολογίες μάθησης με νέες τεχνολογίες μαθησιακών παιχνιδιών στη μάθηση. Το ακροατήριο θα έχει επίσης την ευκαιρία να συμμετέχει σε σχετική συζήτηση με θέμα τα πλεονεκτήματα και τους πιθανούς περιορισμούς της εφαρμογής της τεχνολογίας σε μαθησιακές διαδικασίες.
Στα πλαίσια των σχετικών ερευνητικών δραστηριοτήτων υλοποιούνται καινοτόμες ψηφιακές εφαρμογές για μαθητές για την ανάπτυξη γνώσεων σε θέματα μαθηματικών, φυσικής, τεχνολογίας, και οικονομίας. Οι μαθητές αναπτύσσουν δεξιότητες μέσω ασκήσεων που τους καλούν να συνδυάσουν διεπιστημονικές γνώσεις από τα παραπάνω πεδία για να συνθέσουν λύσεις σε προβλήματα που αφορούν τις τοπικές κοινωνίες και την ποιότητα ζωής. Παραδείγματα θεμάτων είναι η πρόληψη των σεισμών, η προστασία από πλημμύρες, ο σχεδιασμός δικτύων ενέργειας, μεταφορών, και επικοινωνιών, η αντιμετώπιση της μόλυνσης του περιβάλλοντος, κ.α.
Ακολουθεί το πρόγραμμα της εκδήλωσης.
Πρόγραμμα
18:00-18:05 Καλωσόρισμα, Ομ. Καθηγητής Ηλίας Χούστης, Διευθυντής ΙΕΤΕΘ
18:05-18:30 Μαθησιακά παιχνίδια: πλεονεκτήματα, σύνδεση με μαθησιακούς στόχους, και παραδείγματα καλών πρακτικών, Χαρίκλεια Τσαλαπάτα, Μηχανικός Λογισμικού, ΤΗΜΜΥ
18:30-18:45 Το ερευνητικό σχέδιο eCity (Life Long Learning Programme) για χρήση μαθησιακών παιχνιδιών στην εκπαίδευση, Σπύρος Τσαλαπάτας, Μηχανικός Λογισμικού, Κέντρο Δικτύου Τηλεματικής
18:45-19:15 Επίδειξη της υποδειγματικής εφαρμογής eCity, Olivier Heidmann, Ρενέ Αλιμήση, Μηχανικοί Λογισμικού, ΤΗΜΜΥ
19:15-19:45 Ανταλλαγή απόψεων και συζήτηση με τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς

Στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.
Περισσότερες πληροφορίες είναι διαθέσιμες στον ιστότοπο http://ecity-project.eu.
Ομ. Καθ. Ηλίας Χούστης
Διευθυντής ΙΕΤΕΘ/ΕΚΕΤΑ