Ώρα Κώδικα 08-14 Δεκεμβρίου 2014

H ώρα του κώδικα εafisa-a3-code-hour-14-4all-v1-1ίναι μία δράση στην οποία συμμετέχουν δεκάδες εκατομμύρια μαθητές σε 180+ χώρες.
Οι  Σχολικοί Σύμβουλοι Πληροφορικής με την αιγίδα του ΥΠΑΙΘ 148023/Γ2 /17-09-2014 στο πλαίσιο δράσεων με τίτλο «Εβδομάδα Πληροφορικής: Ώρα Κώδικα» υποστηρίζουν και ενθαρρύνουν τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών πληροφορικής στην Ώρα Κώδικα (HOUR of CODE).
Οι Σχολικοί Σύμβουλοι Πληροφορικής σας προσκαλούν τους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής  να οργανώσουν μία «ώρα κώδικα»  αυτή την εβδομάδα για κάθε τμήμα στο οποία διδάσκουν στο πλαίσιο ενός μαθήματος Πληροφορικής.  Επίσης για όσους επιθυμούν να οργανώσουν μια τοπική ανοικτή εκδήλωση για την Ώρα του Κώδικα η οποία θα απευθύνεται στο ευρύ κοινό.
Δεν χρειάζεται καμία εμπειρία ούτε ιδιαίτερη προετοιμασία αφού υπάρχουν  διαθέσιμα μαθήματα 1 ώρας τόσο στα Ελληνικά όσο και σε περισσότερες από 30 γλώσσες.