Αξιοποίηση του Ιστολογίου

Το ιστολόγιο είναι ένας ωραίος τρόπος να ενθαρρύνουμε τους μαθητές  να προβληματιστούν ζητώντας τους να καταγράψουν:

• τις απόψεις τους σε ερωτήματα κρίσεως
  • τις αντιδράσεις τους σε φωτογραφίες με θέματα κοινωνικού, περιβαλλοντολογικού κτλ περιεχομένου
  • τα σχόλια τους σε δημοσιευμένα στον τύπο άρθρα
  • την εκτίμηση τους και τον τρόπο με τον οποίο ερμηνεύουν αποτελέσματα δημοσκοπήσεων εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος
  • τις ιδέες τους για θέματα που συζητήθηκαν στην τάξη.

Με το ιστολόγιο ωθούμε τους μαθητές στην συνεργατική και αθροιστική εκμάθηση.

Ξυνός Παναγιώτης

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Το ψυχολογικό κλίμα της τάξης

Όταν αναφερόμαστε στο κλίμα της τάξης, μιλούμε για ένα γενικό ψυχολογικό χαρακτήρα της τάξης, ένα άμορφο και διάχυτο αίσθημα το οποίο κάποιος γρήγορα διαπιστώνει, όταν βρεθεί σε μια τάξη έστω και για λίγο χρονικό διάστημα. Αν και δεν μπορούμε να το μετρήσουμε εύκολα, είναι κάτι που εύκολα το αντιλαμβανόμαστε. Σε μια τάξη λόγου χάρη, αισθανόμαστε έναν αέρα επιφύλαξης, οι αλληλεπιδράσεις της είναι προσεκτικές και μετρημένες. Σε μια άλλη τάξη, εντοπίζουμε έναν αέρα ενθουσιασμού, οι αλληλεπιδράσεις της είναι αυθόρμητες και ελεύθερες. Σε ένα συνεχή κύκλο δράσεων και αντιδράσεων, ο εκπαιδευτικός και ο μαθητής ταυτόχρονα επηρεάζουν και επηρεάζονται από το συναισθηματικό κλίμα που δημιουργούν.

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ

ζώα του δάσουςΣας καλωσορίζω στο  blog μου που δημιουργήθηκε για τις ανάγκες της επιμόρφωσης Β1 στο ΚΣΕ 27ο Δημοτικό Λάρισας.

Ονοματεπώνυμο: ΞΥΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Κλάδος:ΠΕ 70

Hello world!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.