Συννεφόλεξο 7.6

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συννεφόλεξο

εκδρομή στη Γερμανία

021023

Το σχολείο μου, το 3ο Γυμνάσιο Πετρούπολης, επισκέφτηκε το Gesamtschule Krefeld στο Κρέφελντ της Γερμανίας, ύστερα από πρόσκλησή του. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε αρχές Δεκεμβρίου του 2014 και συνδυάστηκε με εκδρομή στις πόλεις Κολωνία και Ντύσσελντορφ.

Το Gesamtschule Krefeld είναι ένας τύπος γυμνασίου, που δίνει έμφαση στα θεωρητικά μαθήματα και ειδικά στις ξένες γλώσσες. Εξέχουσα θέση έχουν τα Ελληνικά, η ελληνική ιστορία και πολιτισμός, καθώς στο σχολείο φοιτούν 80 Έλληνες μαθητές και 3 Έλληνες καθηγητές, που ανήκουν στιο γερμανικό δημόσιο. Οι μαθητές, πέρα από τα Γερμανικά, διδάσκονται ως δεύτερη γλώσσα τα Ελληνικά για 4 ώρες την εβδομάδα. Η αγάπη και η λαχτάρα των παιδιών αυτών για την πατρίδα τους καθώς και η χαρά από την επαφή μαζί μας ήταν συγκινητική.

Το σχολείο ήταν σαν κτίριο εντυπωσιακό. Η αίθουσα εκδηλώσεων, η αίθουσα εστίασης μαθητών και καθηγητών, ο περιβάλλων χώρος μας ενθουσίασαν. Οι αίθουσες μουσικής, μία για κάθε όργανο, ήταν η χαρά του μουσικού! Επίσης το κέντρο αυτομάθησης, ένας χώρος όπου οι μαθητές παίζουν εκπαιδευτικά παιχνίδια, κάνουν τα μαθήματα τους, αλληλοβοηθιούνται (οι δυνατοί κάνουν μάθημα στους πιο αδύνατους) μας άρεσαν ιδιαίτερα.

Οι πόλεις τέλος που επισκεφτήκαμε με τις χριστουγεννιάτικες αγορές, το μουσείο σοκολάτας στην Κολωνία, ο Ρήνος, η παλιά πόλη του Ντύσσελντορφ, μας άφησαν μία γλυκιά, χαρούμενη ανάμνηση. Δείτε και το παρακάτω video.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο εκδρομή στη Γερμανία

Καλημέρα κόσμε!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλημέρα κόσμε!