Επίσκεψη στο Πλωτό Μουσείο Αβέρωφ!

Πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική  επίσκεψη στο πλωτό μουσείο Αβέρωφ στην πόλη της Θεσσαλονίκης την περασμένη σχολική χρονιά:  http://averof.mil.gr/syllogi-video/Πρόκειται για ένα ζωντανό θρύλο των θαλασσών που προσφέρει πλούσια ιστορικά στοιχεία.Το θωρακισμένο καταδρομικό «Γεώργιος Αβέρωφ» (Θ/Κ «Γ. Αβέρωφ») είναι ιστορικό πλοίο της νεότερης Ελλάδας. Παρά το γεγονός ότι αναφέρεται ως θωρηκτό, είναι θωρακισμένο καταδρομικό, κλάσης ΠΙΖΑ (ήταν ακριβές αντίγραφο του ιταλικού θωρακισμένου καταδρομικού «Pisa» που είχε ναυπηγηθεί το 1907 με βάση σχέδιο του ναυπηγού Ιωσήφ Ορλάντο), το οποίο ναυπηγήθηκε στα ναυπηγεία του Oρλάντο στο Λιβόρνο της Ιταλίας την περίοδο 1908 – 1911, και εντάχθηκε στο τότε Ελληνικό Βασιλικό Ναυτικό.[1]

Η τότε κυβέρνηση του Κυριακούλη Μαυρομιχάλη δαπάνησε 23.650.000 χρυσές δρχ. για την απόκτησή του. Τα 8.000.000 χρυσές δρχ. προέρχονταν από το 20% της συνολικής κληρονομιάς του Γεωργίου Αβέρωφ, που παραχώρησε με τη διαθήκη του στο Ταμείο Εθνικού Στόλου το 1899 (χρονολογία δημοσίευσης της διαθήκης), στην οποία όριζε ότι το ποσό αυτό διατίθεται για την ναυπήγηση πολεμικού πλοίου που θα φέρει το όνομά του και θα χρησιμοποιείται ως Εκπαιδευτικό πλοίο και «Σχολή Ναυτικών Δοκίμων». Το υπόλοιπο ποσό (15.650.000 χρυσές δραχμές) καλύφθηκε από το Ταμείο Εθνικού Στόλου.[1]

Πρόκειται για το μοναδικό δείγμα του τύπου (θωρακισμένο καταδρομικό) που διατηρείται στον κόσμο ως σήμερα.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στο Πλωτό Μουσείο Αβέρωφ!

Επίσκεψη της μη κερδοσκοπικής οργάνωσης PEACERUN στο σχολείο μας!

Με μεγάλη χαρά υποδεχτήκαμε την μη κερδοσκοπική οργάνωση PEACERUN στο σχολείο μας.  Τα μέλη της οργάνωσης μας εξήγησαν τον σκοπό ύπαρξης τους καθώς και τις δράσεις που πραγματοποιούν. Παραθέτουμε λιγα λόγια που αφορούν τηνPEACERUN:

Το 1987, ο Sri Chinmoy, ίδρυσε μια πορεία διεθνούς φιλίας για την πορεία της ειρήνης . Το Liberty Torch Run, ένα ρελέ που σημάδεψε την διακοσαετία της Αμερικής το 1976, ήταν ο πρόδρομος σε αυτόν τον αγώνα. Η Ειρηνευτική Εκτέλεση διεξήχθη αρχικά κάθε δύο χρόνια και στη συνέχεια ετησίως. Από το 2005 έως το 2013 ήταν γνωστό με την ονομασία World Harmony Run. Τον Ιούνιο του 2013 επέστρεψε στο προηγούμενο όνομα Peace Run.  Η ομάδα διεθνών δρομέων φέρει φακό σαν σύμβολο φιλίας. Η Εκτέλεση της Ειρήνης πραγματοποιήθηκε σε περισσότερες από 100 χώρες. Στόχος της διοργάνωσης είναι να προωθήσει την κατανόηση και την αρμονική σχέση μεταξύ των λαών όλων των εθνών, των θρησκειών και των πολιτισμών.  Η Ειρηνευτική Εκδήλωση είναι μια λαϊκή εκδήλωση και η διεθνής ομάδα συναντιέται με αξιωματούχους, δημάρχους, κοινοτικές ομάδες και σχολεία που τους προσκαλούν να συμμετάσχουν κρατώντας την πυρκαγιά της ειρήνης και κάνοντας ένα βήμα προς έναν πιο αρμονικό κόσμο.  Οι παλαιότεροι συμμετέχοντες συμπεριλαμβάνουν τη μητέρα Τερέζα , τον Νέλσον Μαντέλα και τον Μιχαήλ Γκορμπατσόφ, οι οποίοι υποστήριζαν την πορεία και κρατούσαν τον πυρσό της ειρήνης. Ο δεκαπεντάχρονος ολυμπιονίκης Carl Lewis είναι εκπρόσωπος της Ειρηνευτικής Εκτέλεσης.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη της μη κερδοσκοπικής οργάνωσης PEACERUN στο σχολείο μας!