pkarasav's blog

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

Το λεξικό των ζώων της φάρμας

Ιούν 20174

Τ Ο ΛΕΞΙΚΟ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΤΗΣ ΦΑΡΜΑΣ

από κάτω από: Και τώρα διαβάζουμε και γράφουμε | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το λεξικό των ζώων της φάρμας

Το κουίζ μου

Απρ 201719

To κουίζ μου

από κάτω από: Kαι τώρα παιχνίδι | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το κουίζ μου

Arthur John Elsley 4

Arthur John Elsley 3

Ιαν 201731

Πίνακας Ζωγραφικής-Το Μπάνιο του Σκύλου (Barber Charles Burton)

Ιαν 201731
Miniature Dachshund Puppy --- Image by © Yoshihisa Fujita/MottoPet/amanaimages/Corbis

Miniature Dachshund Puppy — Image by © Yoshihisa Fujita/MottoPet/amanaimages/Corbis

από κάτω από: Αγαπημένες φωτογραφίες | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

ImageHandlerdog

από κάτω από: Αγαπημένες φωτογραφίες | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

O φίλος μου

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο O φίλος μου

Οι δέκα ευχές ενός σκύλου

Ιαν 201730
από κάτω από: Η φωνή των ζώων | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι δέκα ευχές ενός σκύλου

Δέκα εντολές για τα σκυλιά

Ιαν 201730

Δέκα εντολές για τα σκυλιά

1) Η ζωή μου θα διαρκέσει 10 -15 χρόνια. Κάθε αποχωρισμός και εγκατάλειψη με πληγώνει. Παρακαλώ σκέψου το πριν με αποκτήσεις.

2) Δώσε μου χρόνο να καταλάβω τι θέλεις από μένα. Βρες μου ένα δάσκαλο να μου μάθει τη γλώσσα σου.

3) Έχε μου εμπιστοσύνη. Είναι σημαντικό για να γίνω ευτυχισμένος.

4) Μην θυμώνεις μαζί μου και μην με κλείνεις έξω για τιμωρία. Εσύ έχεις τη δουλειά σου, την διασκέδασή σου και τους φίλους σου. Εγώ έχω μόνο ΕΣΕΝΑ.

5) Μίλα μου μερικές φορές. Ακόμη και αν δεν καταλαβαίνω τις λέξεις σου, καταλαβαίνω τη φωνή σου.

6) Θυμήσου ότι ποτέ δεν ξεχνώ πώς μου συμπεριφέρεσαι.

7) Παρακαλώ μη με κτυπάς. Εγώ δεν μπορώ να σε χτυπήσω, αλλά μπορώ να δαγκώσω και να μαδήσω και σου ορκίζομαι δεν θέλω να το κάνω αυτό.

8) Πριν μου βάλεις τις φωνές γιατί δεν συνεργάζομαι ή τεμπελιάζω ή είμαι ‘ξεροκέφαλο’ αναρωτήσου μήπως κάτι με ενοχλεί. Ίσως να μην τρώω το σωστό φαγητό, να κάνει πολύ ζέστη ή κρύο ή η καρδιά μου να είναι αδύναμη και γερασμένη.

9) Φρόντισέ με όταν γεράσω. Και εσύ θα γεράσεις κάποια μέρα και θα χρειαστείς αγάπη και φροντίδα.

10) Να είσαι μαζί μου στο τελευταίο μου δύσκολο ταξίδι. ΠΟΤΕ μην πεις ‘δεν μπορώ να παρακολουθήσω ή ας γίνει όταν λείπω’. Μείνε δίπλα μου μέχρι τη στερνή μου πνοή. Τα πάντα είναι ευκολότερα για μένα όταν ΕΣΥ είσαι δίπλα μου και μου κρατάς το πόδι ή μου χαϊδεύεις το κεφάλι.

Να θυμάσαι, ΣΕ ΑΓΑΠΩ.

Υπογραφή

Το σκυλί σου.

ΠΗΓΗ: ΙΑΤΡΟΝΕΤ

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Η φωνή των ζώων, Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δέκα εντολές για τα σκυλιά
« Παλιότερα άρθρα

Αναλογικό ρολόι

21/6/1913: Ο Ελληνικός Στρατός καταλαμβάνει το Κιλκίς.
O Ελληνικός στρατός μετά από σφοδρές μάχες στα χωριά Σκρα και Λαχανά εισέρχεται στην πόλη εκδιώχνοντας τους Βούλγαρους.

21/6/: Θερινό Ηλιοστάσιο
Στις 21 Ιουνίου είναι η μεγαλύτερη μέρα του χρόνου και η πρώτη επίσημη ημέρα του Καλοκαιριού. Η μέρα αυτή είναι γνωστή ως Θερινό Ηλιοστάσιο. Ο ήλιος στέκεται στο βορειότερο σημείο του ουρανού, έτσι όπως τον βλέπουμε και από τη χώρα μας. Από δω και πέρα, οι μέρες σιγά σιγά μικραίνουν και οι νύχτες μεγαλώνουν.