Ζωγραφίστε για μια Ενωμένη Ευρώπη- ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΑ

Συγγραφέας: pitarokili | Κατηγορία ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ | , στις 22-11-2012

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΟΥΤΣΟΥΡΑ ζωγράφισαν για την Ευρώπη συμμετέχοντας στο διαγωνισμό για το εξώφυλλο του Ευρωπαϊκού Ημερολόγιου.

Πατήστε εδώ για να δείτε τις πρωτότυπες και μοναδικές δημιουργίες των μαθητών του Σχολείου μας.

Στο site του Ευρωπαϊκού Ημερολογίου http://www.europadiary.eu/ μπορεί ο κάθε ένας μαθητής, εκπαιδευτικός, πολίτης μέλος της Ευρωπαϊκής ένωσης να ενημερωθεί για την Ε.Ε. Να έχει πρόσβαση σε όλες τις πληροφορίες που αφορούν τις σπουδές στο εξωτερικό, τα δικαιώματα των καταναλωτών, την προστασία του περιβάλλοντος, την υγεία και την ασφάλεια του.

Μπορεί επίσης να μάθει τι είναι “Ευρωπαϊκό Έτος Ενεργού Γήρανσης και Αλληλεγγύης μεταξύ των Γενεών” και πως μπορεί να βοηθήσει ο κάθε ένας και κατά συνέπεια όλη η κοινωνία.

Είναι ένας χρήσιμος σύνδεσμος που μπορεί να δώσει τροφή για συζητήσεις και δραστηριότητες σχετικά την πραγματική ουσία μιας ενωμένης Ευρώπης.