Επίσκεψη Γάλλων εκπαιδευτικών στο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΑ Λασιθίου

Συγγραφέας: pitarokili | Κατηγορία eTwinning | , στις 08-11-2012

Την Πέμπτη 1/11/2012 επισκέφτηκαν τα σχολεία μας,

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΥΤΣΟΥΡΑ & ΓΕΛ Μ ΓΙΑΛΟΥ

Γάλλοι Καθηγητές από σχολείο του Στρασβούργου. Οι περισσότεροι ήταν καθηγητές αρχαίων ελληνικών που αγαπούν πολύ τον ελληνικό πολιτισμό, την ελληνική γλώσσα και την Κρήτη. Μας είπαν γαλλικά τραγούδια που συνηθίζουν να μαθαίνουν τα μικρά παιδιά και οι μαθητές μας ανταποκρίθηκαν και τα σιγομουρμούριζαν σε όσα γνώριζαν τους στίχους.

Ήταν μια ευκαιρία να να ακούσουν αλλά και να μιλήσουν γαλλικά επικοινωνώντας σε μια διαφορετική γλώσσα. Η εκδήλωση αυτή πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο των σχολείων μας. Στο τέλος οι μαθητές όλοι, του Γυμνασίου Κουτσουρά και του Λυκείου Μακρύ Γιαλού, τραγούδησαν το “πότε θα κάνει ξαστεριά”.

Ήταν ένα πολύ ευχάριστο και διαφορετικό διάλλειμμα πολιτισμικού αλλά και εκπαιδευτικού χαρακτήρα.

Έλληνες & Γάλλοι καθηγητές σε μια αναμνηστική φωτογραφία στην αυλή των Σχολείων μας!!! 1-11-2012

Le 1/11/2012 francais professeurs d’ une ecole de Strasbourg ont visité notre ecole et ont chanté francais chansons avec notre eleves!

French teachers from a school in Strasbourg visited our schools in 1/11/2012 and they sang french songs with our students!!!