ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΦΑΙΔΡΑ

Ο πειραματικός μου ιστότοπος

Ρόδι για καλή τύχη

Δεκ 201927

Καρπός της αφθονίας, της γονιμότητας, της καλοτυχίας, του πλούτου αλλά και των νεκρών ή του θανάτου, το ρόδι συνοδεύει συμβολικά την ανθρώπινη παρουσία στη Γη από την προϊστορία της μέχρι τις ημέρες μας.

Η ροδιά εμφανίστηκε στην Περσία και εξαπλώθηκε στη Μέση Ανατολή και στη Μεσόγειο κατά τους προϊστορικούς χρόνους. Η ονομασία του δέντρου και του καρπού προέρχεται από τη Ρέα, την κόρη του Ουρανού και της Γαίας που έφερε στον κόσμο τον Δία και άλλους ολύμπιους θεούς. Σύμφωνα με τον ομηρικό ύμνο στη Δήμητρα, ο Άδης απήγαγε την Περσεφόνη, κόρη της Δήμητρας και την πήρε μαζί του για να ζήσουν στον Κάτω Κόσμο. Το πένθος της Δήμητρας για τη χαμένη κόρη ήταν αβάσταχτο και έκανε τη Γή να σταματήσει να δίνει καρπούς. Ο Δίας, για να μην πεθάνουν οι άνθρωποι από την πείνα, διέταξε τον Άδη να επιστρέψει την Περσεφόνη στη μητέρα της. Οι μοίρες όμως είχαν ορίσει ότι όποιος φάει ή πιεί κάτι στον Κάτω Κόσμο, ήταν καταδικασμένος να μείνει εκεί στην αιωνιότητα. Έτσι ο Άδης, λίγο πριν υποχωρήσει στο αίτημα του Δία για την απελευθέρωση της Περσεφόνης, την υποχρέωσε να φάει έξι σπόρους ροδιού. Με αυτή την πράξη ήταν υποχρεωμένη πλέον να επιστρέφει κάθε χρόνο για έξι μήνες στον Κάτω Κόσμο με τον Άδη. Από τότε ο καρπός αυτός συνδέθηκε με την αναγέννηση της φύσης και τον κύκλο των εποχών.

Σήμερα, σε πολλές περιοχές της Ελλάδας, την ημέρα της Πρωτοχρονιάς, ο νοικοκύρης του σπιτιού σπάει στην εξώπορτα ένα ρόδι, ρίχνοντας το με δύναμη, ώστε να σκορπίσουν οι σπόροι του και το σπίτι να “γεμίσει” ευτυχία και υγεία.

Σπάστε και εσείς ένα ρόδι στο κατώφλι σας  και μην ξεχάσετε να ευχηθείτε ότι ποθείτε περισσότερο για την καινούργια χρονιά!!!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ρόδι για καλή τύχη

Το παράδοξο των γενεθλίων (video)

Δεκ 201914

από κάτω από: Μαθηματικά | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το παράδοξο των γενεθλίων (video)

Χριστουγεννιάτικη συναυλία

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, κείμενο

από κάτω από: Μουσικά νέα | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστουγεννιάτικη συναυλία

Flea market

Δεκ 201914

Η εικόνα ίσως περιέχει: κείμενο

H μεγαλύτερη Χριστουγεννιάτικη γιορτή επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη ????
????20-21-22 & 27-28-29 Δεκεμβρίου 2019

από κάτω από: Εκδηλώσεις | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Flea market

Χριστουγεννιάτικες μουσικές

Δείτε το στο slideshare.net

από κάτω από: Μουσική | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστουγεννιάτικες μουσικές

ΚΑΛΑΝΤΑ

Δεκ 201912

«Τα Κάλαντα» του Νικηφόρου Λύτρα

Κείμενο του Θανάση Παπαθανασίου από το βιβλίο του “Ο Θεός μου ο αλλοδαπός”:   ΚΑΛΑΝΤΑ Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Μουσική | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΑΛΑΝΤΑ

Πώς προέκυψαν τα Κάλαντα της Πρωτοχρονιάς;

Δεκ 201911

Αρχικά αν κάποιος ακούσει τα κάλαντα της Πρωτοχρονιάς δεν βγάζει νόημα από τα λεγόμενά τους. Τι συνέβη άραγε;
Η ιστορία χάνεται στο βάθος των αιώνων και μας πάει πίσω στην βυζαντινή αυτοκρατορία. Στην βυζαντινή αυτοκρατορία οι απλοί πολίτες κάτοικοι της Κωνσταντινούπολης δεν επιτρέπονταν να απευθύνουν τον λόγο στην αυτοκρατορική οικογένεια παρά μόνο για ευχές στις διάφορες γιορτές της χριστιανοσύνης. Ένας νέος λοιπόν εκείνη την εποχή είχε ερωτευθεί σφόδρα μια νεαρά μέλος της αυτοκρατορικής οικογένειας και μην έχοντας άλλο τρόπο να της εκφράσει τον έρωτά του έφτιαξε ένα τραγούδι που περιείχε αφενός στίχους με θρησκευτικό περιεχόμενο και αφετέρου στίχους εκδήλωσης του έρωτά του.

Έτσι λοιπόν αν πάρουμε τα κάλαντα αναλύονται ως εξής:

Αρχιμηνιά και αρχιχρονιά (θρησκευτικός στίχος)
Ψηλή μου δέντρο λιβανιά (εσύ δηλαδή που είσαι ψηλή σαν δέντρο)
και αρχή καλός μας χρόνος (θ.ευχετικός σ.)
εκκλησιά με το άγιο θόλος (εσύ που είσαι όμορφη σαν εκκλησιά με τον τρούλο της)

Παραδοσιακά κάλαντα Πρωτοχρονιάς

1. Πρωτοχρονιάτικα κάλαντα Κρήτης
  2. Πρωτοχρονιάτικα κάλαντα Ικαρίας
  3. Πρωτοχρονιάτικα κάλαντα Θεσσαλίας
  4. Πρωτοχρονιάτικα κάλαντα Τήνου
  5. Πρωτοχρονιάτικα κάλαντα Μακεδονίας
  6. Ποντιακά κάλαντα Πρωτοχρονιάς

Για περισσότερα χριστουγεννιάτικα θέματα εδώ

από κάτω από: Μουσική | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πώς προέκυψαν τα Κάλαντα της Πρωτοχρονιάς;

Χαιρετισμός

Δεκ 20199

Καλή εβδομάδα! Καλά Χριστούγεννα!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χαιρετισμός