ΓΟΥΝΑΡΗ ΠΑΓΩΝΑ

Χώρες προέλευσης μαθητών ΣΤ’ τάξης σχ. έτος 2017-2018

Φεβ 201812

Χώρες μαθητών ΣΤ 2018

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χώρες προέλευσης μαθητών ΣΤ’ τάξης σχ. έτος 2017-2018

Αποκριάτικα έθιμα Κύμης – Σκύρου

Φεβ 201811

Η Εύβοια και πιο συγκεκριμένα το χωριό Οκτωνιά του δήμου Κύμης-Αλιβερίου είναι ο τόπος καταγωγής μου τον οποίο επισκέπτομαι συχνά. Τις απόκριες αναβίωναν σε ολόκληρη την περιοχή έθιμα και παραδόσεις, κάποια από τα οποία παραμένουν αναλλοίωτα ως τις μέρες μας.

Στην περιοχή της Κύμης τον εορταστικό τόνο έδιναν οι παρέες των μεταμφιεσμένων. Κυκλοφορούσαν στους δρόμους, γύριζαν τα σπίτια τραγουδούσαν άσεμνα και σκωπτικά τραγούδια. Οι μεγάλοι, όπου πήγαιναν, έπιναν και πείραζαν, αγνώριστοι μέσα στις αποκριάτικες φορεσιές τους.

Στη συνέχεια, ακολουθούσαν τ’ αποκαλυπτήρια των μασκαράδων, έπαιρναν τον τελευταίο μεζέ και αφού αντάλλασαν ευχές για καλές αποκριές και καλή σαρακοστή συνέχιζαν σε άλλη γειτονιά.

Η ενδυμασία τους ήταν φτιαγμένη από διάφορα παλιά ρούχα που υπήρχαν στο σπίτι, κι έτσι μπορούσε να ντυθεί κάποιος γυναίκα, να παριστάνει τον πλούσιο λιμοκοντόρο, το γιατρό, τη μαμή και άλλα επαγγέλματα της εποχής. Το πιο συνηθισμένο μασκάρεμα ήταν οι άντρες να φορούν γυναικεία ρούχα, ενώ οι γυναίκες έβρισκαν ευκαιρία να ντυθούν άντρες. Το έθιμο αυτό διατηρείται ως τις μέρες μας.  Στην Οκτωνιά οι μασκαράδες ονομάζονται «μουτσούνες». https://koumiotis-andron.blogspot.gr/2015/02/wmv.html

Στη Σκύρο το τοπικό παραδοσιακό καρναβάλι προσελκύει μεγάλο αριθμό επισκεπτών. Ο «Γέρος» και η «Κορέλα» είναι οι πρωταγωνιστές του σκυριανού καρναβαλιού. http://www.iefimerida.gr/news/320035/karnavali-tis-skyroy-kai-oi-geroi-toy-eikones

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αποκριάτικα έθιμα Κύμης – Σκύρου

Οι συνταγές του κόσμου

Λίγα λόγια

Με αφορμή την ενότητα « Διατροφή » και συγκεκριμένα την β΄υποενότητα «Συνταγές μαγειρικής» και τα κείμενα «Μακαρόνια με κιμά», «Παραδοσιακές γεύσεις»,  θελήσαμε να μάθουμε πώς τρέφονται οι μαθητές του σχολείου μας που στην πλειοψηφία τους προέρχονται από χώρες του εξωτερικού. Η εργασία αυτή έγινε και στο πλαίσιο της συμμετοχής της ΣΤ΄ τάξης στο πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα τη Διατροφή. Από τα αποτελέσματα της εργασίας διαπιστώσαμε ότι κάθε λαός έχει τη δική του κουζίνα, η οποία βασίζεται στα τοπικά προϊόντα της κάθε χώρας και επηρεάζεται από τη γεωγραφική της θέση.

ΣΥΝΤΑΓΕΣ                                                   ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Πορτογαλία Bacalhau a’ Bras                         Πορτογαλία

Νιγηρία Groundnut soup                                Νιγηρία

Νιγηρία shortbread biscuit

Γκάνα PUFF PUFF                                           Γκάνα

Μπαγκλαντές Biryani Bangladeshi               Μπαγκλαντές

Φιλιππίνες Shanghai springrolls                    Φιλιππίνες

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι συνταγές του κόσμου

ΑΡΓΙΕΣ 2018

Αργίες 2018
1 Ιανουαρίου Δευτέρα Πρωτοχρονιά
6 Ιανουαρίου Σάββατο Θεοφάνεια
19 Φεβρουαρίου Δευτέρα Καθαρά Δευτέρα
25 Μαρτίου Κυριακή Επέτειος της Επανάστασης του 1821
6 Απριλίου Παρασκευή Μεγάλη Παρασκευή
8 Απριλίου Κυριακή Άγιο Πάσχα
9 Απριλίου Δευτέρα Δευτέρα του Πάσχα
1 Μαΐου Τρίτη Πρωτομαγιά
28 Μαΐου Δευτέρα Αγίου Πνεύματος
15 Αυγούστου Τετάρτη Κοίμηση της Θεοτόκου
28 Οκτωβρίου Κυριακή Επέτειος του Όχι
17 Νοεμβρίου Σάββατο Επέτειος της εξέγερσης του Πολυτεχνείου
25 Δεκεμβρίου Τρίτη Χριστούγεννα
26 Δεκεμβρίου Τετάρτη Δεύτερη ημέρα των Χριστουγέννων

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΡΓΙΕΣ 2018

Καλές απόκριες και καλή Σαρακοστή!

Φεβ 20186

Έφτασε και πάλι το τρελό καρναβάλι και ο Δήμος Λυκόβρυσης-Πεύκης έχει ετοιμάσει πολλές εορταστικές εκδηλώσεις. Περισσότερες πληροφορίες για τις εκδηλώσεις του δήμου στην ιστοσελίδα https://likovrisipefki.gr.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλές απόκριες και καλή Σαρακοστή!

Καλημέρα κόσμε!

Φεβ 20186