ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ!

ΘΕΜΑ: ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

ΤΑΞΗ: Β΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Περιγραφή

Τη σχολική χρονιά που πέρασε, αποφασίσαμε στην τάξη μας να δουλέψουμε ένα πρόγραμμα για την ανακύκλωση με θέμα « Τίποτα δε πάει χαμένο!». Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε κατά τη διάρκεια όλης της χρονιάς και είχε επιμέρους φάσεις. Ολοκληρώθηκε τον Ιούνιο με τη λήξη της σχολικής χρονιάς, στη σχολική μας γιορτή, όπου οι μαθητές της τάξης παρουσίασαν τη δουλειά τους και έκαναν σκυταλοδρομία κατανομής ανακυκλώσιμων υλικών στους σωστούς κάδους.

Στόχοι του προγράμματος

Προφανώς, οι στόχοι του προγράμματος δεδομένης της διάρκειας τους είναι τόσο γνωστικοί, όσο συναισθηματικοί- ψυχοκινητικοί και προκύπτουν και με βάση των φάσεων εφαρμογής του προγράμματος. Επιλέγουμε να περιγράψουμε το πρώτο μέρος του προγράμματος, στο οποίο ξεκινάμε από εντελώς βασικά ζητήματα. Συγκεκριμένα, επιδιώκουμε τα παιδιά:

• να αντιληφθούν την έννοια της ανακύκλωσης.
  • να έρθουν σε επαφή με ανακυκλώσιμα υλικά, να αναγνωρίζουν τους ειδικούς κάδους και να είναι σε θέση να τα διανείμουν σωστά.
  • να υιοθετήσουν τη συνήθεια αυτή και στο σπίτι.
  • να μάθουν ότι τα σκουπίδια μπορεί να είναι χρήσιμα και μέσω της επεξεργασίας τους (εργοστάσια ανακύκλωσης) , να βοηθάνε το περιβάλλον.

Για να διαπραγματευτούμε το πρωταρχικό στην ουσία στάδιο του θέματος μας, μέσα από την εκπαιδευτική διαδικασία και με τη βοήθεια και του διαδικτύου, φτιάχνουμε ένα ερωτηματολόγιο, κάνοντας την σχετική μας έρευνα προκειμένου, να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας και να αναπροσαρμόσουμε τις επόμενες φάσεις του προγράμματος με βάση τις αναφορές των παιδιών. Στη συνέχεια επεξεργαζόμαστε τις απαντήσεις των παιδιών με τη βοήθεια του Open Office και συγκεκριμένα φτιάχνοντας φύλλα excel.

Αξιολόγηση

Η εμπλοκή των παιδιών με την ανακύκλωση και την πρώτη επαφή αποτέλεσε μια ευχάριστη εμπειρία για τα παιδιά, δόθηκε το έναυσμα για περισσότερη και πιο εξειδικευμένη δουλειά γύρω από την ανακύκλωση, έγινε αντιληπτή η χρησιμότητά της, εκδηλώθηκε μεγάλο ενδιαφέρον  και τα παιδιά έφτιαξαν κάδους για τα βασικά υλικά της ανακύκλωσης.

Ακολουθεί το σχετικό φύλλο excel:

ΕΞΕΛανακυκλωσης

Και ένα βιντεάκι σχετικό!