Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Ορισμοί

Στατιστική:  είναι ένα σύνολο αρχών και μεθοδολογιών που αφορούν:

• τον σχεδιασμό της διαδικασίας συλλογής δεδομένων
  • τη συνοπτική και αποτελεσματική παρουσίασή τους
  • την εξαγωγή αντίστοιχων συμπερασμάτων

Η Στατιστική επιτυγχάνει τη συλλογή, επεξεργασία, παρουσίαση και ανάλυση των στατιστικών στοιχείων (αριθμητικών δεδομένων) με την εφαρμογή κατάλληλων για κάθε περίπτωση στατιστικών μεθόδων, οι οποίες και συνιστούν το περιεχόμενό της.

Πληθυσμός: κάθε σύνολο αντικειμένων ή ατόμων που έχουν κάποιο κοινό μετρήσιμο χαρακτηριστικό.

Δείγμα: κάθε υποσύνολο του πληθυσμού.

Τυχαίο δείγμα:  είναι το δείγμα του πληθυσμού, όπου τα άτομα διαλέγονται το ένα μετά το άλλο, με κύριο χαρακτηριστικό, ότι τα υπόλοιπα άτομα του πληθυσμού κάθε φορά, έχουν τις ίδιες πιθανότητες να περιληφθούν στο τυχαίο δείγμα.

Μεταβλητή: είναι κάθε γνώρισμα  ή ιδιότητα που  χρησιμοποιείται για να περιγράψει κάποιο μέλος  ενός πληθυσμού και που μπορεί να μετρηθεί ή να ταξινομηθεί. Οι μεταβλητές συμβολίζονται με κεφαλαία γράμματα και οι τιμές τους με τα αντίστοιχα μικρά.

Διάκριση μεταβλητών:

Ποσοτικές μεταβλητές (παίρνουν μόνο αριθμητικές τιμές): π.χ. βάρος,  ύψος,  ηλικία,  αριθμός παιδιών ανά οικογένεια, κλπ.

• διακριτές (παίρνουν “µεµονωµένες” τιμές) π.χ. αριθμός παιδιών ανά οικογένεια.
  • συνεχείς (με τιμές σε κάποιο διάστημα) π.χ. βάρος,  ύψος,  ηλικία.

Ποιοτικές μεταβλητές (παίρνουν τιμές που ταξινομούν τον πληθυσμό σε κατηγορίες και δεν εκφράζουν απαραίτητα κάτι μετρήσιμο) π.χ. το φύλο, η οικογενειακή κατάσταση.

Πολλές φορές  στη  Στατιστική  χρησιμοποιούμε τα ιστογράμματα, τα ραβδογράμματα   ή  τα κυκλικά  διαγράμματα για την γραφική παράσταση ενός συνόλου στοιχείων.  Οι παραστάσεις  γίνονται εύκολα κατανοητές και βοηθούν στις συγκρίσεις στοιχείων μεταξύ τους, γι΄αυτό και η περιγραφική στατιστική  βοηθά τους αναλυτές στο να έχουν μια ταχύτερη, πληρέστερη και πιο σαφή εικόνα των δεδομένων τους.

imagesimages (1)

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ