Ποιοι είμαστε

Είμαστε η ομάδα του ψηφιακού προγράμματος του 21 Γυμνασίου Πατρών, που με αφορμή το περιβαλλοντικό πρόγραμμα που συμμετείχαμε πέρισυ με θέμα τις «Γέφυρες και την ιστορία τους» αποφασίσαμε να λάβουμε μέρος στο ψηφιακό φεστιβάλ. Θα ασχοληθούμε με τις Γέφυρες ,την ιστορία, τα γεγονότα, τους μύθους που υπάρχουν, καθώς  και  τη χρησιμότητα τους σε σχολικά μαθήματα. Όσο αφορά τη χρησιμότητα τους στο θέμα της  εκπαίδευσης  πιστεύουμε πως θα πρέπει να προστεθεί ως υλικό  σε μαθήματα όπως  η Ιστορία, η Γεωγραφία κ.τ.λ.,   καθώς  θεωρούμε ότι είναι σημαντικό να γνωρίζουν τα παιδιά το παρελθόν αυτού του τόπου. Παρακάτω θα σας παρουσιάσουμε την εργασία που έχουμε φτιάξει σχετικά με τις γέφυρες.

Οι μαθητές:

Ειρήνη Βαβάτσικου , Αλέξανδρος Κυριακόπουλος , Ευρυδίκη Γασπαρινάτου , Φωτεινή Καρρά , Άρης Μπίρταχας, Δημήτρης  Παπαγεωργίου , Ηλίας Μπρίνιας , Παναγιώτης  Καπνίσης , Σταύρος Ξένος  , Γιάννης  Δημόπουλος , Μυρσίνη Καλλέ, Γιάννης Λαμπρόπουλος

Υπεύθυνοι καθηγητές:

Νίκη Κοντού, Κατερίνα Χαρακίδα