Παιδιά και γονείς : Οικοδομώντας μια σωστή, δημιουργική και θερμή σχέση.

Στην πορεία της διαπαιδαγώγησης  των παιδιών μας ως γονείς γευόμαστε αναρίθμητες χαρές και ικανοποιήσεις. Πολλές  φορές, όμως, σε κάποια στάδια της ανάπτυξης των παιδιών μας, συμβαίνει αυτά να αντιδρούν και να συμπεριφέρονται με τρόπο που μας προκαλεί ανησυχία, θυμό, σύγχυση και μπορεί να μας εξουθενώσει ψυχικά. Αυτή η δύσκολη κατάσταση προκύπτει, κυρίως, όταν τα παιδιά μας εκδηλώνουν κάποια προβληματική συμπεριφορά, όπως :
  • Εκδηλώσεις επιθετικότητας, εκρήξεις θυμού και οργής, εχθρικές ενέργειες (γροθιές, κλωτσιές, χτυπήματα, κλπ.) ή λεκτική επιθετικότητα (ύβρεις, χλευασμοί, πειράγματα)
  • Συμπεριφορές έντονης δειλίας, απόσυρσης και αποξένωσης από το κοινωνικό περιβάλλον και εσωστρέφεια
  • Επικίνδυνες συναναστροφές, ύποπτες παρέες και πιεστικοί «φίλοι»
  • Δυσκολίες προσαρμογής στο σχολείο, σχολική φοβία, σχολική άρνηση, μαθησιακές δυσκολίες και χαμηλές επιδόσεις στα μαθήματα
Κάποια από τα προαναφερθέντα προβλήματα είναι συνηθισμένα στις περισσότερες οικογένειες, ανατρέπουν τις καλές σχέσεις γονέων-παιδιών και προκαλούν εντάσεις και καθημερινούς διαπληκτισμούς.
Στη συνέχεια αναφέρονται κάποιες απλές τεχνικές και προτροπές, σχετικές με τη συμπεριφορά μας κατά την αντιμετώπιση προβληματικών καταστάσεων, οι οποίες είναι αρκετά γνωστές και κοινά αποδεκτές από όλους μας, όμως, κάθε φορά που τις ακούμε διαπιστώνουμε πόσο δεν τις εφαρμόζουμε στις κρίσιμες περιστάσεις. Γι’ αυτό κάθε αναφορά σε αυτές τις τεχνικές είναι μια καλή ευκαιρία για μια ενδοσκόπηση όλων μας και μια αλλαγή της συμπεριφοράς μας για χάρη των παιδιών μας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παιδιά και γονείς : Οικοδομώντας μια σωστή, δημιουργική και θερμή σχέση.