parelasi

parelasi

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Καινούρια σχολική χρονιά

Καλημέρα, αύριο ξεκινάει η καινούρια σχολική χρονιά! Καλή αρχή!second graders on the first day of school

“second graders on the first day of school” από woodleywonderworks διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-2.0

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καινούρια σχολική χρονιά

Diary keeping- Εναλλακτικοί τρόποι αξιολόγησης της μαθησιακής διαδικασίας

Κατά το σχολικό έτος 2013-2014 δοκίμασα να δώσω τη δυνατότητα στους μαθητές μου να αξιολογήσουν τη μαθησιακή διαδικασία στο μάθημα της αγγλικής γλώσσας διατηρώντας ανώνυμα ημερολόγιο για την τάξη μας διάρκειας 4 εβδομάδων.

Για τη διευκόλυνση των μαθητών μου και για να έχω όσο δυνατόν πιο εστιασμένα αποτελέσματα δημιούργησα φυλλάδια, ένα για κάθε μία εβδομάδα, που περιείχαν ερωτήσεις σχετικές με τη μαθησιακή διαδικασία όπως τι πίστευαν οι ίδιοι οι μαθητές για την πρόοδο τους στην τάξη των αγγλικών, τι δεν τους άρεσε και τι τους άρεσε περισσότερο, τι θα άλλαζαν, ποια ήταν η άποψή τους για την ποικιλία και το περιεχόμενο των μαθημάτων, για το ρόλο τους στη συνδιαμόρφωση του μαθήματος, την αυτονομία τους και το δικό μου ρόλο κατά τη διάρκεια του μαθήματος.

Μετά το τέλος των 4 εβδομάδων οι μαθητές αφού συγκέντρωσαν τα ανώνυμα ημερολόγια μου τα παρέδωσαν και αφού τα μελέτησα προσεχτικά αντέγραψα τα κομμάτια που ήταν σημαντικά για τη μαθησιακή διαδικασία και τα έφερα στην τάξη μας για ανάγνωση, συζήτηση και προβληματισμό. Τα κείμενα των μαθητών σε κάποιες περιπτώσεις ήταν πραγματικά αποκαλυπτικά για τις θετικές και αρνητικές πτυχές της τάξης μας.

Δείτε κάποια αποσπάσματα από τα γραπτά τους:

School Diaries

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Diary keeping- Εναλλακτικοί τρόποι αξιολόγησης της μαθησιακής διαδικασίας

New Creative English Classroom is Online

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσω ότι σε λίγες μέρες θα μπορείτε να επισκέπτεστε το μάθημα Learning English in a creative and playful way για να μάθουμε διασκεδάζοντας, να μοιραστούμε απόψεις, να συνεργαστούμε και να δημιουργήσουμε χρησιμοποιώντας την αγγλική γλώσσα! Σας περιμένω όλους…

collaborative_writing

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο New Creative English Classroom is Online

Wordle: moodlecloud

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Cyberbullying

imagesCADAYWYZ

Hello everyone, welcome to our blog, a place to get involved in meaningful tasks and communicate with your classmates! In the next post you will watch two useful videos about cyberbullying. I hope you will all have fun and learn some new things!!!

121206-P-Cyber-Bullying

First of all click here to watch an introductory video on cyberbullying.

Now that you got an idea with regard to cyberbullying, watch the video to learn more about it and mainly ways to protect yourself.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Cyberbullying

Καλημέρα κόσμε!