Wordle: moodle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Le Mont Saint-Michel

Το Mont-Saint-Michel είναι μια μικρή νησίδα στις ακτές της Νορμανδίας. Η απόστασή του από τη στεριά είναι πολύ μικρή και ενώνεται μαζί της με δρόμο ασφαλτοστρωμένο. Από τα σημαντικότερα και ομορφότερα αξιοθέατα της Γαλλίας (το επισκέπτονται πάνω από 3 εκατομμύρια τουρίστες κάθε χρόνο), έχει να επιδείξει στην κορυφή του ένα αββαείο με το άγαλμα του Αρχαγγέλου Μιχαήλ στο καμπαναριό, 170 μέτρα πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας. Το αββαείο άρχισε να κατασκευάζεται τον 10ο αιώνα κι έφτασε στη σημερινή του μορφή τον 17ο-18ο αιώνα.

mont     Mont Saint Michel

Ανεβαίνοντας ο επισκέπτης προς το αββαείο και αφού διαβεί τα τείχη που περιβάλλουν τη νησίδα, θα διασχίσει ένα μικρό και πανέμορφο μεσαιωνικό χωριό με μικρά δρομάκια και γραφικά σπίτια και καταστήματα.

Foto 234 Foto 235 Foto 236 Foto 237

Ένα φαινόμενο ιδιαίτερα σημαντικό που προσδίδει στο Mont-Saint-Michel μια όψη μαγική και το καθιστά ένα από πιο εντυπωσιακά αξιοθέατα της Γαλλίας είναι αυτό της παλίρροιας, που σημειώνεται περίπου δυο φορές το μήνα. Κατά τη φάση της πλημμυρίδας, το Mont-Saint-Michel περιβάλλεται από θάλασσα και μετατρέπεται σε ένα γραφικό νησί. Κατά τη φάση της άμπωτης, οι άνθρωποι μπορούν να περπατήσουν επάνω στην άμμο και να χαράξουν σε αυτή μεγάλης κλίμακας μηνύματα, που είναι διακριτά από το αββαείο!

Foto 253

Το Mont-Saint-Michel έχει χαρακτηριστεί Μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς της Unesco. Αν σχεδιάζετε κάποιο ταξίδι στη Γαλλία, αξίζει τον κόπο να συμπεριλάβετε το μέρος αυτό στα αξιοθέατα που θα επισκεφτείτε!

Θαυμάστε το Mont-Saint-Michel κάνοντας κλικ σε αυτό το βίντεο.

Τέλος, στο παρακάτω βίντεο, παρακολουθήστε τη φάση της πλημμυρίδας στο Mont-Saint-Michel.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Le Mont Saint-Michel

Καλημέρα κόσμε!