«ΒΡΑΒΕΙΑ YouSmile από το Χαμόγελο του Παιδιού»

Σας ενημερώνουμε ότι το «Χαμόγελο του Παιδιού» και το Ευρωπαϊκό Μαθητικό Εθελοντικό Δίκτυο «YouSmile»  σας καλούν να συμμετάσχετε στα 2α Ετήσια Βραβεία «YouSmile».

Στόχος του «YouSmile» είναι τα ίδια τα παιδιά να ενημερώνουν και να ενημερώνονται για τα δικαιώματά τους, να συμμετέχουν σε δράσεις με στόχο την προάσπιση αυτών, έχοντας στη διάθεσή τους όλα τα κατάλληλα «εργαλεία». Το «YouSmile» δίνει στα παιδιά το βήμα να μιλήσουν και να δράσουν για όλα όσα τα απασχολούν, χωρίς καμιά παρέμβαση από τους μεγάλους.

Τον Ιούνιο του 2017 διοργανώθηκαν τα πρώτα βραβεία «YouSmile» στα οποία τιμήθηκαν πάνω από 1800 μαθητές από 51 σχολεία από όλη την Ελλάδα, οι οποίοι σε ατομικό ή ομαδικό επίπεδο έκαναν τη διαφορά σε κάποιον τομέα.

Οι μαθητές μπορούν να πάρουν μέρος με δράσεις στους παρακάτω άξονες:

• Αθλητισμός
  • Τεχνολογία-Επιστήμες
  • Τέχνη
  • Περιβάλλον
  • Δικαιώματα
  • Σχολείο που βοηθάει παιδιά
  • Παιδιά που βοηθούν παιδιά
  • Ενήλικας που ενέπνευσε παιδιά

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο

Όσοι εκπαιδευτικοί μαζί με τους μαθητές τους επιθυμούν να πάρουν μέρος μπορούν να υποβάλουν τις προτάσεις τους ως τις 31/03/2018 στην κα. Ράνια Παπαδοπούλου στο 210 7609550 ή μέσω e-mail στο yousmile@hamogelo.gr.