Πρόσκληση εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικό σεμινάριο παρουσίασης του Προγράμματος του Βρετανικού Συμβουλίου με τίτλο: «Δεξιότητες Ζωής»

Τα γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας σε συνεργασία με  το Βρετανικό Συμβούλιο, διοργανώνουν επιμορφωτικό σεμινάριο παρουσίασης του προγράμματος του Βρετανικού Συμβουλίου με τίτλο: «Δεξιότητες Ζωής»  το Σάββατο 18 Μαρτίου 2017. Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Κέρκυρας ( Αθηναγόρα Καββάδα 7 ) από τις 9.30π.μ έως τις 12.30μ.μ.

Το Πρόγραμμα «Δεξιότητες Ζωής (Life Skills)» αποτελεί μέρος του εκπαιδευτικού προγράμματος του Βρετανικού Συμβουλίου. Περισσότερες πληροφορίες στο www.britishcouncil.gr/life-skills

Η επιμορφωτική συνάντηση θα έχει βιωματικό-εργαστηριακό χαρακτήρα και θα παρέχει στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς:

• πληροφορίες πάνω στις δεξιότητες ζωής, τους εκπαιδευτικούς στόχους και τη μεθοδολογία του προγράμματος, προκειμένου να τους βοηθήσει είτε να υλοποιήσουν το πρόγραμμα μόνοι τους, είτε να σχεδιάσουν περαιτέρω δράσεις,
  • υλικό για να προσεγγίσουν τα θέματα των δεξιοτήτων ζωής και να υλοποιήσουν δραστηριότητες μέσα στην τάξη τους, καθώς και
  • δυνατότητα ανταλλαγής εμπειριών και υλικού, αναζήτησης και  υποστήριξης περαιτέρω πρωτοβουλιών και συνεργασιών

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί από εκπαιδευτή του προγράμματος για λογαριασμό του Βρετανικού Συμβουλίου Ελλάδος.

Εξαιτίας της εργαστηριακής-βιωματικής μορφής του ο αριθμός των συμμετεχόντων θα είναι περιορισμένος.

Στους συμμετέχοντες θα δοθεί έντυπο υλικό και  βεβαίωση παρακολούθησης.

Οι εκπαιδευτικοί, που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν, παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή συμπληρώνοντας την παρακάτω φόρμα: https://goo.gl/forms/DEYFzLvATxwwbB7K2 ως την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2017.