Σεπ 21 2018

Ενημέρωση για την υλοποίηση του Εκπαιδευτικού Προγράμματος «Πως τους ήχους ν΄αγαπώ σε έναν τόπο μουσικό …σε μια Φιλαρμονική θα μπω!»

Το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας σε συνεργασία με την Φιλαρμονική Εταιρεία Καποδίστριας, προτίθεται να υλοποιήσει το καινοτόμο πολιτιστικό πρόγραμμα μουσικής για τους μαθητές της Γ΄ και Δ’ τάξης με θέμα: ««Πως τους ήχους ν΄αγαπώ σε έναν τόπο μουσικό …σε μια Φιλαρμονική θα μπω!»

Η δράση θα υλοποιηθεί στην Φιλαρμονική Εταιρεία Καποδίστριας (Αγίων Πατέρων 13) κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2018 – 2019 και συγκεκριμένα κάθε Τετάρτη, από τις 9:00 έως τις 11:00 το πρωί. Οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να ξεναγηθούν στο χώρο, να συμμετάσχουν ενεργά στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και να πάρουν μέρος σε ποικίλα μουσικά παιχνίδια.

Στόχος του παραπάνω προγράμματος  είναι η ενεργός εμπλοκή των μαθητών σε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τη μουσική, η εξοικείωσή τους με το χώρο μίας Φιλαρμονικής και η γνωριμία με  διάφορα μουσικά όργανα ώστε να ανακαλύψουν τι συμβαίνει όταν όλα αυτά τα μουσικά όργανα αποφασίζουν να παίξουν μαζί για να δημιουργήσουν γνώριμους ήχους για την μουσική παράδοση του νησιού όπως αυτή χαρακτηρίζεται από τις Φιλαρμονικές του.

Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει την Τετάρτη 3 Οκτωβρίου 2018  και θα έχει διάρκεια όλη τη σχολική χρονιά. Για τις δηλώσεις συμμετοχής θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Στο πλαίσιο αυτό καλούνται οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί της Γ΄ και Δ’ τάξης που επιθυμούν να συμμετάσχουν, να δηλώσουν συμμετοχή στην Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων κα. Σωτηρία Γεωργοτά και στα τηλέφωνα 2661081027 και 6981687742.

Σεπ 20 2018

«Πρόγραμμα Αθλητικών – Διδακτικών Επισκέψεων και Επιμορφωτικών Δραστηριοτήτων «Αθλούμαι – Συμμετέχω – Εκφράζομαι στο Εθνικό Καυτανζόγλειο Στάδιο για το σχολικό έτος 2018-2019»

`ΑΘΛΟΥΜΑΙ – ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ – ΕΚΦΡΑΖΟΜΑΙ

Σεπ 20 2018