Νοέ 20 2018

«Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για ίδρυση και λειτουργία Τοπικού Θεματικού Δικτύου»

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας, λαμβάνοντας υπόψη την ιστορική και πολιτισμική ιδιαιτερότητα και σπουδαιότητα του νησιού, την ανάγκη  γνώσης και ανάδειξής τους, καθώς και το ενδιαφέρον της εκπαιδευτικής κοινότητας, όπως αυτή εκφράζεται κάθε χρόνο με τη υλοποίηση πολιτιστικών προγραμμάτων, που σχετίζονται με τις ανωτέρω θεματικές, προτίθεται να ιδρύσει και να λειτουργήσει κατά τα σχολικά έτη 2018/2019 και 2019/2020 Τοπικό Θεματικό Δίκτυο Πολιτιστικών Θεμάτων με θέμα:

«Στα μονοπάτια της Ιστορίας και του Πολιτισμού του τόπου μου»

Συνημμένα σας αποστέλλουμε:

1. Ενημερωτικό σημείωμα σχετικά με την ίδρυση και λειτουργία του τοπικού θεματικού δικτύου:ενημερωτικό σημείωμα
  2. Αίτηση/Δήλωση συμμετοχής για τη συντονιστική επιτροπή:αίτηση δικτύου συντονιστικής επιτροπής
  3. Αίτηση/Δήλωση συμμετοχής για την παιδαγωγική ομάδα:αίτηση δικτύου παιδαγωγικής ομάδας

Σας προσκαλούμε, ώστε από κοινού να συνδιαμορφωθούν οι τελικές προτάσεις του Δικτύου μέσα από τη συμμετοχή σας σε αυτό.

Σε κάθε περίπτωση, διευκρινίζεται πως η συμμετοχή των εκπαιδευτικών είναι προαιρετική.

Δηλώσεις συμμετοχής στο e-mail: pepoka@sch.gr

Νοέ 20 2018

Πρόσκληση συμμετοχής σχολικών μονάδων σε έκθεση του Πολεμικού Ναυτικού με τίτλο «Μεθ΄Ορμής Ακαθέκτου»

Σας ενημερώνουμε ότι το γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας σε συνεργασία με το ΝΑΣΚΕ (Ναυτικός Σταθμός Κέρκυρας) δίνει τη δυνατότητα στις σχολικές μονάδες Κέρκυρας να επισκεφτούν τη φορητή έκθεση με θέμα την ιστορία του Πολεμικού Ναυτικού από το 1821 μέχρι το 1945 με τίτλο: «Μεθ’ Ορμής Ακαθέκτου». Η έκθεση αποτελείται από 10 banners, στα οποία απεικονίζονται με σύγχρονο και ευχάριστο οπτικά τρόπο τα ιστορικά γεγονότα χωρισμένα σε χρονικές περιόδους και κειμήλια του Πολεμικού Ναυτικού. Η έκθεση είναι στην ελληνική γλώσσα, απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες, αλλά είναι ιδιαίτερα προσανατολισμένη στο νεανικό/ μαθητικό κοινό.

Στο πλαίσιο αυτό, καλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να παρακολουθήσουν την έκθεση να δηλώσουν τη συμμετοχή τους έως και την Τρίτη 4 Δεκεμβρίου 2018 στην Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης. Οι επισκέψεις από την πλευρά των σχολικών μονάδων μπορούν να γίνουν την Πέμπτη 6 και την Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 2018 από τις 09:00 έως και τις 13:00. Η έκθεση θα πραγματοποιηθεί στο χώρο της Ιονίου Βουλή και η διάρκεια της ξενάγησης είναι περίπου 20 λεπτά. Απευθύνεται σε μαθητές της Ε΄ και Στ΄ Δημοτικού και η δυνατότητα συμμετοχής ανά σχολείο/ τάξη είναι το μέγιστο 30 επισκέπτες. Σημειώνεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Νοέ 19 2018

Προκήρυξη μαθητικού Εικαστικού Διαγωνισμού για την αφίσα του 9ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Κάτω από: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ

Πατήστε εδώ
για να ενημερωθείτε και να συμμετέχετε

Νοέ 13 2018

«Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ (SaferInternet4Kids) με τίτλο “Μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο” στο πλαίσιο του εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2019 για μαθητές/τριες Π.Ε. και Δ.Ε. – σχ. έτος 2018-2019».

Παν. Μαθ. Διαγ.-SaferInternet4Kids

Νοέ 13 2018

Ενημέρωση σχολείων όλης της χώρας για τη μουσειοσκευή «Μετά φιλικωτάτων αισθημάτων. Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών και Μελετών «Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» – σχ. έτος 2018-2019.

Ενημέρωση σχολείων για τη μουσειοσκευή του Εθν. Ιδρύμ. Ερευνών κ Μελετών «Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» – σχ. έτος 2018-2019

Νοέ 09 2018

«Μονοήμερη Εκπαιδευτική επίσκεψη Δωδώνη-Ζαγοροχώρια για τους εκπαιδευτικούς της Α/θμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας»

Κάτω από: ΔΡΑΣΕΙΣ

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας, μέσω της Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων, οργανώνει μονοήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στον Αρχαιολογικό χώρο Δωδώνης και στην περιοχή του Ζαγορίου. Η δράση θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2018 και απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς της Διεύθυνσης.

Οι εκπαιδευτικοί θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν σημαντικά μνημεία του χώρου όπως το Θέατρο, την Ιερά Οικία, το Βουλευτήριο, το Στάδιο κ.α., ενώ στη συνέχεια θα περιηγηθούν στην περιοχή του Ζαγορίου με κυριότερα σημεία ενδιαφέροντος το Γεφύρι Κόκκορη, το Γεφύρι Πλακίδα και το χωριό Κήποι. Κατόπιν θα αναχωρήσουν για το Μονοδέντρι, όπου θα μπορέσουν να θαυμάσουν την επιβλητική χαράδρα του Βίκου και έπειτα από μία σύντομη πεζοπορία θα οδηγηθούν στο μοναστήρι της Αγίας Παρασκευής. Τελικός προορισμός θα είναι το Πάπιγκο με τη δυνατότητα ξενάγησης στον οικισμό και παραμονή για μεσημεριανό γεύμα.

Το κόστος συμμετοχής της Εκπαιδευτικής επίσκεψης ανέρχεται στα 28 ευρώ και περιλαμβάνει:

• Κόστος λεωφορείου για την πραγματοποίηση του προγράμματος της εκδρομής και όλες τις μετακινήσεις για μία ημέρα.
  • Εισιτήρια καραβιού λεωφορείου και επιβαινόντων
  • Κόστος διπλωματούχου ξεναγού
  • Ασφάλεια αστικής ευθύνης με την εταιρεία AIG
  • Το λεωφορείο είναι ασφαλισμένο στην ΓΕΝΙΚΗ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ
  • Υπεύθυνη δήλωση ότι το ταξιδιωτικό γραφείο φέρει ειδικό σήμα λειτουργίας σε ισχύ.

Διαδικασία υποβολής συμμετοχής:

Η δράση λόγω της βιωματικής της φύσης έχει περιορισμένο αριθμό συμμετεχόντων (45 άτομα). Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στην Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων στο τηλ.:6981687742 μέχρι την Τρίτη 20/11/2018. Επισημαίνουμε ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας και ότι η συμμετοχή είναι προαιρετική.

Σας επισυνάπτουμε αναλυτικά το πρόγραμμα της Εκπαιδευτικής Δράσης:Πρόγραμμα εκδρομής εκπαιδευτικών Δωδώνη

Παν. Μαθ. Διαγ.-SaferInternet4Kids–σχ. έτ

Νοέ 09 2018

Έγκριση υλοποίησης του εκπαιδευτικού προγράμματος «GLOSSOMOBIL – Γερμανικά σε κίνηση» του Ινστιτούτου Goethe