Ιούν 26 2018

Ευχαριστίες!

Κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Με το τέλος της ανάληψης των καθηκόντων μου ως Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων ΠΕ Κέρκυρας θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τον Διευθυντή Εκπαίδευσης κ. Χρήστο Άνθη για τη στήριξη και τη δυναμική συμβολή του στο έργο μου καθώς και όλους τους εκπαιδευτικούς των Δημοτικών Σχολείων και Νηπιαγωγείων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας για την ενεργό συμμετοχή τους στα προγράμματα και τις δράσεις του γραφείου.

Σωτηρία Γεωργοτά

Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας Εκπ/σης Κέρκυρας

Νηπιαγωγείο Αυλιωτών: Μουσική Γεωγραφία

πρόγραμμα

Πείραμα με ταλαντώσεις χορδής στο μονόχορδο του Πυθαγόρα που φτιάξαμε

Πείραμα με τονικό ύψος (γραφική παράσταση)

Φύλλο εργασίας για να ζωγραφίσουν το λυράρη του Θεόφιλου με διαφορετικά όργανα

Αφίσες και μουσικά όργανα που έφτιαξαν τα παιδιά

Παρουσίαση Μεμβρανόφωνων μουσικών οργάνων από μέλη παραδοσιακού συλλόγου της Κέρκυρας.

Επίσκεψη στη Φιλαρμονική

Έγκριση εκπαιδευτικού προγράμματος

ΕΞΕ – ΚΠ – 99074 – 2018 -ΕΓΚΡΙΣΗ ΕΚΠ_ΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Ιούν 20 2018

Έγκριση εκπαιδευτικού προγράμματος «Κάτι έχω να σας πω».

ΕΞΕ – ΚΠ – 99071 – 2018 -ΕΓΚΡΙΣΗ ΕΚΠ_ΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Ιούν 20 2018

«Πρόληψη των επιπτώσεων από την εμφάνιση υψηλών θερμοκρασιών και καύσωνα».

Ψ6ΒΦ465ΦΥΟ-8ΩΦ

Ιούν 20 2018

Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη _14.06.2018, με θέμα : «Να είσαι εκεί για τον άλλο. Δώσε αίμα. Μοιράσου τη ζωή».

6ΙΘΗ465ΦΥΟ-ΠΔΘ

Μαΐ 23 2018

«Πρόσκληση συμμετοχής σχολικών ομάδων για παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης: Νινιάν-ένας ευτυχισμένος νάνος που έγινε ένας δυστυχισμένος γίγαντας»

Κάτω από: ΔΡΑΣΕΙΣ

Σας ενημερώνουμε ότι το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας σε συνεργασία με τον Οργανισμό Κερκυραϊκών Εκδηλώσεων, προγραμματίζει τη δυνατότητα παρακολούθησης θεατρικών  παραστάσεων για τους μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας.

Συγκεκριμένα, θα δοθούν δύο παραστάσεις, την Τετάρτη 30 και την Πέμπτη 31 Μαΐου και ώρες 10.00- 11.30 π.μ. Η θεατρική παράσταση «Νινιάν-ένας ευτυχισμένος  νάνος που έγινε ένας δυστυχισμένος γίγαντας» επικεντρώνεται σε θέματα αυτοσεβασμού, αυτοεκτίμησης και αποδοχής του εαυτού.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές ηλικίας 5-12 ετών, ενώ το κόστος συμμετοχής για τον κάθε μαθητή θα είναι 1 ευρώ.  Οι παραστάσεις θα δοθούν στο Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας.

Όσες σχολικές μονάδες επιθυμούν οι μαθητές τους να παρακολουθήσουν την  παραπάνω θεατρική παράσταση, παρακαλούμε να επικοινωνήσουν με την κα. Πανάρετου στο τηλ. 6943906376, προκειμένου να δηλώσουν συμμετοχή

Μαΐ 17 2018

Απολογισμός Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων για το σχολικό έτος 2017/2018

διαβιβαστικό

ΒΕΒΑΙΩΣΗ

ΕΝΤΥΠΟ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ

Μαΐ 17 2018

Συμμετοχή σχολικών ομάδων σε περιβαλλοντική δράση

Κάτω από: ΔΡΑΣΕΙΣ

Η Greenpeace, ο φωτογράφος Ben Von Wong και η χορεύτρια εναέριου χορού Κατερίνα Σολδάτου ενώνουν τις δυνάμεις τους με στόχο την ανάδειξη του προβλήματος των πλαστικών που καταλήγουν στη θάλασσα.

Στόχος τους είναι να αποτυπωθεί το γεγονός της μόλυνσης μέσα από μία φωτογραφία η οποία θα αναδεικνύει με εικαστικό τρόπο το γεγονός πως σε κάθε λεπτό πέφτουν στη θάλασσα τόσα πλαστικά, όσα χωρούν σε ένα απορριμματοφόρο. Για την εικαστική δημιουργία, η οποία θα αποτελέσει και το αντικείμενο της φωτογραφίας, θα χρησιμοποιηθούν 5000 πλαστικά μπουκάλια.

Όσα σχολεία επιθυμούν να πάρουν μέρος στην παραπάνω περιβαλλοντική δράση μπορούν να συλλέξουν πλαστικά μπουκάλια με τα καπάκια τους (καθαρά και όχι συμπιεσμένα) και στη συνέχεια να επικοινωνήσουν με την εθελόντρια της Greenpeace, κα. Ξένια Τόμπρου στο τηλ. 6978374212, προκειμένου να γίνει η συλλογή τους.

Η συλλογή των μπουκαλιών από τα σχολεία θα γίνει την Πέμπτη 24 Μαΐου και την Παρασκευή 25 Μαΐου από τους εθελοντές της  Greenpeace.

Μαΐ 09 2018

«Προγραμματισμός σχολείων για τις συναυλίες της ΦΕΚ»

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΦΕΚ

Παλιότερα Άρθρα »