Επίσκεψη στο Μουσείο Λειτουργικής Παράδοσης και Πολιτισμού “Φάρος”

Οι μαθητές του Γ4 τμήματος επισκέφτηκαν τη Δευτέρα 03 Απριλίου 2017 το Μουσείο Λειτουργικής Παράδοσης και Πολιτισμού “Φάρος”  της Ιεράς Μητροπόλεως Λαγκαδά, Λητής και Ρεντίνης, στο πλαίσιο του μαθήματος των θρησκευτικών και της ιστορίας. Εκεί είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν από τον Επίκουρο Καθηγητή του τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ., κ. Τρύφωνα Τσομπάνη. Πρόκειται για ένα εξαιρετικό μουσείο, που όλοι οι κάτοικοι του Λαγκαδά πρέπει να επισκεφτούν, καθώς με πολύ σεβασμό και υψηλή αισθητική προσφέρει στους επισκέπτες την ευκαιρία να πάρουν μία ιδέα για τη βυζαντινή αγιογραφία, την ορθόδοξη ναοδομία, τα χειρόγραφα και διάφορα κειμήλια της μεταβυζαντινής περιόδου από το 17ο μέχρι και το 19ο αιώνα. Θερμές ευχαριστίες στον κ. Τσομπάνη για την εξαιρετική ξενάγηση!
Δρ Τιρικανίδου Άννα
moyseio1

Καινούργια ιστοσελίδα του 2ου Γυμνασίου Λαγκαδά

Εχει σχεδιαστεί νέα ιστοσελίδα για το 2ο Γυμνάσιο Λαγκαδά, η οποία θα αναρτηθεί σύντομα.