Τσικνοπέμπτη 2018

Μετά την επιτυχία που σημειώνουν τα τελευταία χρόνια οι αποκριάτικοι διαγωνισμοί και χοροί στο σχολείο μας, η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2018 ως ημέρα αποκριάτικης διασκέδασης. Από το πρωί το κλίμα στο σχολείο ήταν διαφορετικό : ακουγόταν δυνατά από το γήπεδο αποκριάτικη μουσική, οι καθηγητές είχαν ντυθεί «με τα καλά τους», οι μαθητές περιφέρονταν στους διαδρόμους αγνώριστοι ενσαρκώνοντας διάφορους ρόλους, τα παιδιά της Γ΄ Λυκείου έψηναν σουβλάκια και κρέπες στην αυλή. Περίπου 11.00 πμ συγκεντρώθηκε όλο το σχολείο στο γήπεδο του μπάσκετ, όπου και διεξήχθη ο διαγωνισμός.

Τα μέλη της κριτικής επιτροπής του διαγωνισμού ήταν οι καθηγητές/τριες : Δημητρακόπουλος Χάρης, Κουρούμαλης Μανόλης, Μενεγάτου Μαριετίνα, Πιτσάκη Μαρία, Πολυχρονάκη Μαρία, Τσακιρέλη Άννα.

Παρουσιάστρια της εκδήλωσης ορίστηκε η Σαμαριτάκη Ισαβέλα (Α2), η οποία θεωρήθηκε η καταλληλότερη, καθώς είχε καταγράψει το όνομά και την ονομασία της στολής του κάθε παιδιού που συμμετείχε στο διαγωνισμό. Με την ανακοίνωση των ονομάτων και του τίτλου της κάθε αμφίεσης οι διαγωνιζόμενοι παρουσίαζαν με ευρηματικό τρόπο, κυρίως με δρώμενο, θεατρικό ή μουσικοχορευτικό, τη συμμετοχή τους, ανάλογα με την αμφίεσή τους.

Τα βραβεία ανά κατηγορίες διαμορφώθηκαν ως εξής:

1. ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΤΟΜΙΚΗ ΑΜΦΙΕΣΗ

1ο βραβείο : Ψινάκης (Βλάμης Ιωάννης Α1)

2ο βραβείο : Καμπουρομανώλαινα (Γιαλιτάκης Μάνος Β1)

3ο βραβείο : Καλύκος (Κατσούλης Κων/νος Α1)

1. ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΜΦΙΕΣΗ

1ο βραβείο : What΄s your biggest fear? (Βαβούρη Θάνια Γ3, Πατριανάκου Βερονίκη Γ3, Πλεξουσάκη Αλεξάνδρα Γ3, Σαμνιώτης Βασίλης Γ3, Σταματάκης Παύλος Γ3)

2ο βραβείο : Χρονοταξιδιώτες (Σκουλικάρη Παυλίνα Α3, Φραγκιαδάκη Ναταλία Α3)

3ο βραβείο : Ηαvana una na (Αγγελιδάκης Αντώνης Α1, Αμπουσαχίν Μωϋσής Α1, Αναγνωστάκης Μανόλης Α1, Αποστολάκης Γιάννης Α1, Αρμενάκης Γιάννης Α1, Βρέντζος Μιχάλης Α4)

1. ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΑΤΟΜΙΚΗ ΑΜΦΙΕΣΗ

1ο βραβείο : Καρνίβαλος (Ορφανός Ιωάννης Β2)

2ο βραβείο : Νουκλεοτίδιο (Καλεμάκη Eύα Γ1)

3ο βραβείο : LSD (Κονταράκη Λίνα Β1)

1. ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΜΦΙΕΣΗ

1ο βραβείο : My Style Rocks (Αμβροσιάδη Λυδία Γ2, Ζαχαριουδάκη Γεωργία Γ2, Κιαμούρης Κων/νος Γ2, Λοππινέ Βεατρίκη Γ2, Μουδάτσου Ευγενία Γ2, Μπροκαλάκη – Γούναρη Κάτια Γ2, Φαβορίτο Ενρίκο Γ3)

2ο βραβείο : Μπόμπ Σφουγγαράκης (Γκουαρντιάν Αλεξάνδρα Γ2, Κοκολάκη Νεκταρία Γ2, Λαδουκάκη Κάλλια Γ2, Λαμπράκη Μαρία – Ελένη Γ2, Μανωλιά Ελένη Γ2, Μπουτσάκη Κων/να Γ2)

3ο βραβείο : Άγγελοι του Friendzone (Κλάδου Αλεξάνδρα Α1, Μαθιουδάκη Μελίνα Α1)

1. ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ ΑΜΦΙΕΣΗ

1ο βραβείο : Τρελοκαπελάς (Κοντοφρυού Βαρβάρα – Άρτεμη Α4)

3ο βραβείο : Michael Jackson (Βρετουδάκης Μάνος Γ2)

1. ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΜΦΙΕΣΗ

1ο βραβείο : Η Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων (Καρακάση Σήλια Α1, Κοκολάκη Γεωργία Α4, Κοντοφρυού Βαρβάρα – Άρτεμη Α4, Πέτση Φαίδρα Α2, Πολιτάκη Ελλη Α4 )

2ο βραβείο : What΄s your biggest fear? (Βαβούρη Θάνια, Πατριανάκου Βερονίκη Γ3,  Πλεξουσάκη Αλεξάνδρα Γ3, Σαμνιώτης Βασίλης Γ3, Σταυρακάκης Παύλος Γ3)

3ο βραβείο : My Style Rocks (Αμβροσιάδη Λυδία Γ2, Ζαχαριουδάκη Γεωργία Γ2,  Κιαμούρης Κων/νος Γ2, Λοππινέ Βεατρίκη Γ2, Μουδάτσου Ευγενία Γ2,  Μπροκαλάκη – Γούναρη Κάτια Γ2, Φαβορίτο Ενρίκο Γ3)

1. ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ

1ο βραβείο : Yzma (Μαράκη Κων/να Γ1)

2ο βραβείο : Φερμουάρ (Παραδουλάκη Σοφία, Α2)

3ο βραβείο : Glam girl (Λάμο Σόνια Α4)

4ο βραβείο : What΄s your biggest fear? (Σαμνιώτης Βασίλης Γ3

1. ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ

1ο βραβείο : What΄s your biggest fear? (Βαβούρη Θάνια, Πατριανάκου Βερονίκη Γ3, Πλεξουσάκη Αλεξάνδρα Γ3, Σαμνιώτης Βασίλης Γ3, Σταυρακάκης Παύλος Γ3)

2ο βραβείο : Σκελετός και Μάγισσα (Ζαχαριουδάκη Φωτεινή Α1, Ζαχαριουδάκη Λένα, Β1)

Τα βραβεία που δόθηκαν ήταν, για άλλη μια φορά, σοκολάτες. Η εκδήλωση έκλεισε με χορούς, χαρά, ευχαρίστηση, ευχές για την επόμενη διοργάνωση και θετικά σχόλια για τον ευφάνταστο και δημιουργικό τρόπο με τον οποίο τα παιδιά προετοιμάστηκαν και ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση του διαγωνισμού, παρουσιάζοντας ως επί το πλείστον χειροποίητα κοστούμια με έξυπνο και ευφυή τρόπο.

Δείτε διαγωνιζόμενους, βραβευθέντες και απλούς διασκεδάζοντες στις υπέροχες φωτογραφίες του Αντώνη Μαργαρίτη.

Κατηγορίες: Ηλεκτρονική έκδοση, Σχολικές Δραστηριότητες, Φωτογραφίες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.