4η Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού

Η Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017 ορίστηκε για φέτος ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Έτσι, μαθητές και εκπαιδευτικοί του Πειραματικού ΓΕΛ συμμετείχαν σε ποικίλες δραστηριότητες αθλητικές – κινητικές – μουσικές που οργανώθηκαν και πραγματοποιήθηκαν υπό την εποπτεία της καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής του σχολείου.

• Συγκεκριμένα, οι δράσεις που πραγματοποιήθηκαν ήταν:
    Προβολή βίντεο στις αίθουσες των τμημάτων και συζήτηση με τους μαθητές για την αξία – χαρά του αθλητισμού και της φυσικής δραστηριότητας (αθλούμαι – χαράζω το μέλλον)
  • Αθλητικές / Κινητικές δραστηριότητες:
    1. Τουρνουά Μπάσκετ 3×3
    2. Τουρνουά Βόλεϊ 6×6
    3. Τουρνουά Ποδόσφαιρου 7Χ×7
    4. Τουρνουά Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης
    5. Τουρνουά Μίνι γκολφ
    6. Παραδοσιακός & Μοντέρνος χορός
  • Μουσικές Δραστηριότητες:
    Μουσική και τραγούδι από μια μικρή ομάδα μαθητών

Η 4η Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού ήταν γεμάτη με πρωτοβουλία, ενέργεια, χαρά, ενθουσιασμό. Όλοι είχαν ενεργό ρόλο. Ακόμα και οι μαθητές που δεν διέθεταν Δελτίο Υγείας συμμετείχαν στη διεξαγωγή των τουρνουά, εκτελώντας χρέη γραμματείας ή/ και διαιτησίας.

Ενδεικτικά σχόλια κι εντυπώσεις των μαθητών:

Η ημέρα αθλητισμού φέτος ήταν πολύ πιο ενδιαφέρουσα από τις άλλες χρονιές. Εκτός από τα γνωστά αθλήματα, ποδόσφαιρο και μπάσκετ, κάναμε χορό, που είχε πολύ πλάκα, αν και δεν ήμασταν όλοι το ίδιο καλοί. Επιπλέον, οι καθηγητές έπαιξαν ενεργό ρόλο ως διαιτητές, αλλά και ως παίκτες. Ήταν ίσως η καλύτερη μέρα αθλητισμού που έχει οργανώσει το σχολείο μας.

Γιάννης Ξ., Γ3

Η διαιτησία ήταν μια καλή εμπειρία, λίγο ζόρικη, αλλά μου άρεσε.

Έφη Π., Α4

Κατηγορίες: Αθλητισμός, Ηλεκτρονική έκδοση, Σχολικές Δραστηριότητες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.