Κρητικά μονοπάτια: Διήμερη εξόρμηση στην ορεινή Δυτική Κρήτη

Η φετινή χρονιά, για τον όμιλο «Κρητικά μονοπάτια» ολοκληρώνεται με ένα διήμερο περπάτημα στην περιοχή των Σφακίων, την Παρασκευή 26 και το Σάββατο 27 Ιουνίου. Την πρώτη ημέρα θα περπατήσουμε το φαράγγι της Σαμαριάς και αργά το απόγευμα θα φτάσουμε στην Αγία Ρουμέλη όπου και θα διανυκτερεύσουμε στην παραλία.

Την επόμενη ημέρα θα ακολουθήσουμε το ορειβατικό μονοπάτι Ε4, το οποίο περνάει παραλιακά από πανέμορφες παραλίες, όπως τον Άγιο Παύλο, τα Μάρμαρα, το Λουτρό και τα Γλυκά Νερά, πριν καταλήξει στη Χώρα Σφακίων.

Την πρώτη ημέρα θα περπατήσουμε 5 ώρες, τη δεύτερη 8 ώρες. Η μετακίνηση θα γίνει με το ΚΤΕΛ.

Οι μαθητές που θα συμμετέχουν, εκτός από καλή φυσική κατάσταση, πρέπει να έχουν ένα μεγάλο σακίδιο πλάτης, έναν υπνόσακο καλοκαιρινό, γυαλιά ηλίου, καπέλο, 2 λίτρα νερό, ξηρά τροφή, φρούτα και τα υπόλοιπα γνωστά σε όλους μας εφόδια. Συνολικά θα περπατήσουμε 13 ώρες.

Μαζί με τον υπεύθυνο του ομίλου, καθηγητή Γερμανικών Παναγιώτη Αμβροσιάδη, θα είναι και ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής Νίκος Τζωρμπατζάκης.

Κατηγορίες: Σχολικές Δραστηριότητες. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

3 Responses to Κρητικά μονοπάτια: Διήμερη εξόρμηση στην ορεινή Δυτική Κρήτη

1. Ο/Η κορινα λέει:

ποσο θα κοστισει η εκδρομη και επισης μεχρι ποτε μπορουμε να δηλωσουμε συμμετοχη ;

Τα σχόλια έχουν κλείσει.