Η Βασιλική Πέτσα συζητά με το Α4 για το Θυμάμαι

[slideshow]
Τη φετινή σχολική χρονιά, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, το Α4 διάβασε τη νουβέλα Θυμάμαι της πρωτοεμφανιζόμενης συγγραφέα Βασιλικής Πέτσα.

Συνεχίζοντας μια μακρόχρονη παράδοση του σχολείου μας, με την υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, προσκαλέσαμε τη συγγραφέα να συζητήσουμε για το βιβλίο.

Την Πέμπτη 5 Απριλίου είχαμε τη χαρά μιας τρίωρης συζήτησης γύρω από το βιβλίο, τους χαρακτήρες του και τον τρόπο γραφής του, αλλά και γενικότερα για τη λογοτεχνία, ακόμη και για τα δικά μας όνειρα. Η συζήτηση συνεχίστηκε και σε μια απογευματινή συνάντηση στην πόλη μας.

Ευχαριστούμε θερμά την Βασιλική Πέτσα, κι ευχόμαστε να μην προστεθεί στη αφρόκρεμα μιας γενιάς που εγκαταλείπει τον τόπο της σε αναζήτηση καλύτερων συνθηκών δουλειάς και διαβίωσης.

Κατηγορίες: Ηλεκτρονική έκδοση, Σχολικές Δραστηριότητες, Φωτογραφίες. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.