Ανάρτηση 1ης δραστηριότητας επιμόρφωσης Β1 επιπέδου

Δραστηριότητα

Οι επιμορφούμενοι καλούνται:

Με τη βοήθεια μιας μηχανής αναζήτησης:

• να αναζητήσουν ένα βίντεο που θα μπορούσαν να το αξιοποιήσουν διδακτικά σε ένα γνωστικό αντικείμενο της ειδικότητάς τους
  • να δημιουργήσουν ένα έγγραφο κειμένου (το πολύ 200 λέξεις) κάνοντας αναφορά στη διδακτική αξιοποίηση του ευρήματος. Στο αρχείο κειμένου να υπάρχει δεσμός (υπερσύνδεση) προς το βίντεο και
  • να αναρτήσουν το κείμενό _ους στον «Χώρο Ανάρτησης Εργασιών Ενότητας» με όνομα αρχείου:S1_eponymo_onoma.

Βίντεο :

Μέσα στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ και συγκεκριμένα της ενότητας που αφορά την χρήση και πλοήγηση στο Διαδίκτυο για τους μαθητές της έκτης δημοτικού θα αφιερωθούν 2 διδακτικές ώρες για την επίδειξη του βίντεο και κατόπιν συζήτησης με τους μαθητές. Η ασφάλεια στο Διαδίκτυο είναι ένα επίκαιρο θέμα της σύγχρονης κοινωνίας που απασχολεί τους μαθητές και τους γονείς. Συχνά συμβαίνει οι μαθητές αλλά και οι γονείς να αγνοούν τους πιθανούς κινδύνους που παραμονεύουν κατά την περιήγηση στο Διαδίκτυο.

Η ασφάλεια στο Διαδίκτυο είναι ένα θέμα το οποίο δεν είναι δυνατόν να προσεγγιστεί με χρήση των συμβατικών μέσων διδασκαλίας, όπως μόνο με το διδακτικό εγχειρίδιο ή με μια παρουσίαση στην τάξη. Οι περισσότεροι μαθητές θεωρούν ότι γνωρίζουν τα πάντα για το Διαδίκτυο και ότι δεν υπάρχει κανένα είδος απειλής. Δυσκολεύονται να κατανοήσουν ότι χρειάζεται να ακολουθούν κάποιες συμβουλές κατά την πλοήγησή τους. Υπάρχουν και κάποιοι άλλοι, οι οποίοι έχουν άγνοια και μπορεί να έχουν βρεθεί αντιμέτωποι με κάποιους κινδύνους χωρίς να το έχουν καταλάβει. Για ένα τέτοιο θέμα, θα πρέπει να κεντριστεί το ενδιαφέρον των μαθητών και η διδακτική παρέμβαση να αποτελέσει μια ευχάριστη διδακτική εμπειρία που θα τους προσφέρει κίνητρα, γνώσεις και στάσεις συμπεριφοράς. Αυτός είναι και ο στόχος αυτού του βίντεο αλλά και της συζήτησης που ακολουθεί.

Με το πέρας των 2 διδακτικών ωρών οι μαθητές θα είναι σε θέση να περιγράφουν τους βασικούς κινδύνους που μπορούν να αντιμετωπίσουν στο Διαδίκτυο (απόκτηση γνώσης), να διακρίνουν κάθε κίνδυνο και τα χαρακτηριστικά τους (απόκτηση δεξιότητας), να χρησιμοποιούν τις βασικές συμβουλές για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο, να εκτιμούν και να δικαιολογούν τη σημασία των κινδύνων (στάση που θα κρατήσουν).

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανάρτηση 1ης δραστηριότητας επιμόρφωσης Β1 επιπέδου

Καλημέρα κόσμε!