Σχετικά

Προσωπικά Στοιχεία

Όνομα Περικλής Ημερομηνία γέννησης 30 Ιουνίου 1974
Επίθετο Χρήστου Εθνικότητα Ελληνική
Διεύθυνση Μόνιμης Κατοικίας Πουκεβίλ 3, 45444 Ιωάννινα, Ελλάδα Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο perischristou@yahoo.gr
Στρατιωτικές Υποχρεώσεις Εκπληρωμένες Οικογενειακή Κατάσταση Έγγαμος, πατέρας 3 παιδιών

Εκπαίδευση

Οκτ. 1998 έως Νοεμ. 1999 Πανεπιστήμιο του Heriot ? Watt, Εδιμβούργο, Σκοτία, Ην. Βασίλειο. Μεταπτυχιακός Τίτλος Σπουδών σε Αποκεντρωμένα Πληροφοριακά Συστήματα και Πολυμέσα. (Αναγνώριση από το ΔΙΚΑΤΣΑ) ? Υποτροφία του SAASΤίτλος Διπλωματικής Εργασίας: Εικονική Πραγματικότητα (VR) για τα ολοκληρωμένα Οπτοηλεκτρονικά Υπολογιστικά Συστήματα.
Σεπτ. 1995 έως Ιουν. 1998 Ινστιτούτο Επιστημών και Τεχνολογίας Πανεπιστημίου του Μάντσεστερ (UMIST), Μάντσεστερ, Αγγλία, Ην. Βασίλειο. Μπάτσελορ (BSc) στην Επιστήμη των Υπολογιστών. (Αναγνώριση από ΔΙΚΑΤΣΑ)Τίτλος Διπλωματικής Εργασίας: Εκμάθηση του μαθήματος της Επεξεργασίας Εικόνας με τη βοήθεια του Διαδικτύου και του Η/Υ.
Σεπτ. 1989 έως Ιουν. 1992 Λύκειο Ζωσιμαίας Σχολής, Ιωάννινα, Ελλάδα.Απολυτήριο Λυκείου

Επαγγελματική Δραστηριότητα

Σεπτ. 2004 έως σήμερα Εργάζομαι ως καθηγητής Πληροφορικής του κλάδου ΠΕ19 (ΦΕΚ 231/31 Αυγούστου 2004).
Οκτ. 2003 έως Ιουν. 2004 Εργάζομαι ως αναπληρωτής καθηγητής Πληροφορικής του κλάδου ΠΕ19 σε δημόσια σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στο Νομό Θεσπρωτίας.
Φεβρ. 2002 έως Οκτ. 2003 Εργάζομαι στην εταιρεία KPMG Σύμβουλοι στο τμήμα Νέων Τεχνολογιών σαν Junior IT Consultant. Μετέχω στην ανάλυση, υλοποίηση και συντήρηση εφαρμογών που αφορούν πελάτες της Εταιρείας, στον έλεγχο του λογισμικού εταιρειών καθώς και στη συγγραφή τεχνικών εγχειριδίων.
Νοεμ. 1999 έως Φεβρ. 2000 Εργάζομαι εθελοντικά στο Κέντρο Ολοκληρωμένων Οπτοηλεκτρονικών Συστημάτων του Φυσικού τμήματος του Πανεπιστημίου του Heriot ? Watt και σε συνεργασία με τον Πρόεδρο του ιδρύματος και πρύτανη Prof. Andrew C. Walker σχεδιάζω και υλοποιώ τις ηλεκτρονικές σελίδες του κέντρου. Το site είναι διαθέσιμο στη διεύθυνση (http://www.phy.hw.ac.uk/resrev/cios/entrance.htm)
Ιουν. 1998 έως Σεπτ. 1998 Εργάζομαι για την INTERSYN ΑΕ (Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης) ως υπεύθυνος εργαστηρίων και μεταφραστής. Μέρος της διπλωματικής μου εργασίας χρησιμοποιείται σαν βάση για τη δημιουργία (προς έγκριση από την ΕΕ) προγράμματος πάνω στις Νέες Τεχνολογίες (εξ αποστάσεως μάθηση).
Ιουν. 1997 έως Σεπτ. 1997 Εργάζομαι για την INTERSYN ΑΕ (Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης) ως βοηθός εργαστηρίων. Παρείχα τις γνώσεις μου για την ανάπτυξη και εφαρμογή Κοινοτικών Προγραμμάτων στην ευρύτερη περιοχή της Ηπείρου (Ελλάδα), όπως και τις υπηρεσίες μου κατά την τεκμηρίωση του κέντρου.
Ιουν. 1996 έως Σεπτ. 1996 Εργάζομαι για την INTERSYN ΑΕ (Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης) παρέχοντας τις γνώσεις μου πάνω στα προϊόντα της Microsoft σε ομάδα εκπαιδευομένων.

Ενδιαφέροντα

Συνεισφορές Μέλος του Βρετανικού Συλλόγου Πληροφορικών (BCS). Υποστηρικτής των Γιατρών Χωρίς Σύνορα. Μέλος του Συνδέσμου Αποφοίτων Βρετανικών Πανεπιστημίων (BGS) και ισόβιο μέλος του UMIST Students Association.
Μουσική Η μουσική είναι ένα ακόμη ενδιαφέρον μου. Πιο συγκεκριμένα ακούω κλασσική και παραδοσιακή Ελληνική μουσική, λατρεύω την Jazz και την όπερα.
Aθληση Λατρεύω το κολύμπι και την ορειβασία.
Τέχνες Διαθέτω συλλογές νομισμάτων, γραμματοσήμων και χαρτών. Τον ελεύθερο χρόνο μου διαβάζω και ασχολούμαι με το σινεμά. Επίσης έχω παρακολουθήσει διετές πρόγραμμα πιάνου ενώ ήμουν επί δέκα συναπτά έτη μέλος της παιδικής χορωδίας του Δ. Ιωαννιτών και του παραρτήματος του Λυκείου Ελληνίδων.

Aλλες Ικανότητες

Σεμινάρια/ Συνέδρια 20/02/2004 – 22/02/2004. 2ο Πανελλήνιο Συνέδριο Πληροφορικής, «Πληροφορική και Εκπαίδευση», Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Θεσσαλονίκης.03/04/2002. Introducing Data Warehouse and Data Mining Tools.

08/02/2002. Data Warehouse and Data Mining Development.

Κατάρτιση 21/10/2002 – 01/11/2002. Microsoft Visual Studio, VB.NET.11/03/2002 ? 22/03/2002. Mastering Microsoft Visual Basic 6 Development.
Γενικά Διαθέτω Δίπλωμα Οδήγησης, μιλώ άριστα Αγγλικά και έχω πολύ καλή γνώση της Γαλλικής γλώσσας (επίπεδο Β2). Έχω εργαστεί με γλώσσες προγραμματισμού όπως HTML, Microsoft Visual Basic, Dbase, Turbo Pascal και Cobol. Έχω δουλέψει με λειτουργικά συστήματα όπως Windows και UNIX. Τέλος, για τη σχεδίαση και ανάπτυξη σελίδων στο Διαδίκτυο έχω χρησιμοποιήσει Macromedia Flash 4, Macromedia Dreamweaver 3, 3D Studio Max R3 ενώ για την επεξεργασία εικόνας έκανα χρήση του Adobe Photoshop 5.0. Είμαι πιστοποιημένος Επιμορφωτής του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου με Αρ. Πρωτ. 247/04Υ.
Συμμετοχές 2008 ? Συνεργάτης του Εργαστηρίου Υπολογιστικής Γλωσσολογίας του Μαθηματικού τμήματος του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και του Ιδρύματος Μποδοσάκη για την υλοποίηση εφαρμογών για μαθητές με προβλήματα δυσλεξίας & δυσαριθμίας αλλά και για ΑΜΕΑ.2006 ? Διαχειριστής προγράμματος του ΚΕΘΙ για την προώθηση της ισότητας των δύο φύλων.

2005 ? Συνεργαζόμενος εκπαιδευτικός στο πρόγραμμα «Προωθώντας την ισότητα των φύλων κατά τη μετάβαση από την εκπαίδευση στην αγορά εργασίας: Δράσεις Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού με την οπτική του φύλου».

Συστάσεις

Συστατικές επιστολές μπορούν να δοθούν ύστερα από απαίτηση του ενδιαφερόμενου.