Κέφαλος

Καστρί

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κέφαλος

The Christmas Factory returns to Athens

Christmas Factory, the most fabulous factory of Christmas, returns to Technopolis – City of Athens in Gazi from November 28, 2014 to January 6, 2015.

This amazing theme park is installed in the centre of the city and – with the help of elves, fairies and goblins – aims to spread the magic of Christmas to all visitors.

This year the Christmas Factory becomes larger and fills all the areas of Technopolis with various events,activities and educational workshops creating new hosting spaces.

Five new heroes, distinct and original ones, who are permanent residents of the Christmas Factory, are ready to entertain everyone with their unique story and their distinct role inside the factory.

Games, sweets, ‘cheats’, songs, presents, awards wait for the visitors at the Santa’s House, the Toys Factory, the Digital Christmas, the Sweet Factory, the Ice Rink, the Carousel, the Train, the Wheel and the Slides thanks to these fanciful heroes.

Visit the Christmas Factory and welcome Christmas in a unique and magical factory!

The Christmas Factory is under the auspices of the Greek National Tourism Organisation.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο The Christmas Factory returns to Athens

How To Deseed a Pomegranate in 10 Seconds !

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο How To Deseed a Pomegranate in 10 Seconds !

BULLYING

ΜΙΚΡΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΣΕΒΟΜΑΙ-ΤΗ-ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο BULLYING

Διακοπές στην Κω

Η Κως είναι ο τέταρτος κορυφαίος τουριστικός προορισμός στην Ελλάδα με το χωριό της Κεφάλου να έχει τις καλύτερες κι ωραιότερες παραλίες.kos

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διακοπές στην Κω

Αξιολόγηση και διδασκαλία.

Secret Teacher: I can’t bear Ofsted so I’m going back to teach in Australia.

Πριν από λίγο καιρό μου άρεσε η διδασκαλία. Ζούσα στην Αυστραλία και έπαιρνα έμπνευση από τη γοητεία των παιδιών και την δική μου δημιουργικότητα . Όταν παντρεύτηκα τον άντρα μου, που είναι Βρετανός, μετακόμισα στο Ηνωμένο Βασίλειο . Τώρα περιμένουμε να φύγουμε για την Αυστραλία και να γυρίσω στην κανονική διδασκαλία, έτσι όπως πρέπει να είναι. Ήξερα ότι η μετακίνηση στο εξωτερικό δεν θα είναι εύκολο πράγμα, αλλά δεν περίμενα να βρω το βρετανικό εκπαιδευτικό σύστημα τόσο κουραστικό και πιεστικό. Από τη στιγμή που μετακόμισα εδώ συνέχεια αναζητούμε δεδομένα για το σχεδιασμό των μαθημάτων. Αυτός που ευθύνεται για αυτό είναι η ομάδα Ofsted, ο μεγάλος «Ο». Δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο με το Ofsted στην Αυστραλία . Υπάρχει εμπιστοσύνη στους εκπαιδευτικούς και κάνουν απλά τη δουλειά τους . Αλλά εδώ στην Αγγλία συνεχώς υπάρχουν ειδικά μέτρα και συνεχής έλεγχος. Όταν έφτασα για πρώτη φορά στο σχολείο αιφνιδιάστηκα από το πόσο η διεύθυνση τους σχολείου μου φοβόταν το σώμα επιθεωρητών – και την πίεση που ασκούσαν στους εκπαιδευτικούς για να τους ευχαριστήσουν. Μέλη της διοίκησης του σχολείου μπορεί να μπουν στην τάξη , να κοιτάξουν γύρω συνοφρυωμένοι και να ζητήσουν από τους μαθητές να απαντήσουν σε δύσκολες ερωτήσεις. Τι κάνεις σε αυτό το μάθημα ; Ξέρετε τι είναι οι στόχοι σας ; Ποιες διαδικασίες ακολουθείς; Κρατούν σημειώσεις για τα πάντα, από το πώς έγραψα στον πίνακα και το πώς ασχολούμαι με τα παιδιά Με κάθε επιθεώρηση , ένιωθα κρινόμενη και υποτιμημένη. Έχασα την πίστη στις δημιουργικές ιδέες μου και άρχισα να προσπαθώ να ακολουθώ της οδηγίες αντί να δοκιμάζω νέες ιδέες. Στην Αυστραλία οι εκπαιδευτικοί μοιράζονται τις ιδέες τους και συνεργάζονται και η διεύθυνση του σχολείου πάντα βοηθά . Στο Ηνωμένο Βασίλειο όμως όλοι συμμορφώνονται στις οδηγίες και κανείς δεν θέλει να μιλήσει εναντίον των ανώτερων διοικητικών στελεχών , διότι φοβούνται μήπως χάσουν τη δουλειά τους .Ο προγραμματισμός υπαγορεύεται από το μεγάλο «O». Στην Αυστραλία , σχεδιάζουμε για τους εαυτούς μας. Όλα αυτά προσθέτουν επιπλέον πίεση, και οδηγούν σε ένα συνεχώς αυξανόμενο φόρτο εργασίας και αποθάρρυνση των εκπαιδευτικών. Και τίποτα από αυτά δεν ωφελεί τα παιδιά. Θα αφήσω τη χώρα αυτή που μου συνέθλιψε το δημιουργικό πνεύμα, την ικανότητά μου να διδάσκω και μου μείωσε την εμπιστοσύνη στο εαυτό μου . Αγαπούν τη διδασκαλία, αλλά τώρα κάθε μέρα είναι ένας αγώνας. Νιώθω να εξαναγκάζομαι και να εκφοβίζομαι σε κάτι που έχει προκαθοριστεί. Δεν μπορείς να έχει το δικό σου μοναδικό στυλ διδασκαλίας. Μου λείπει η απόλαυση του να σχεδιάζει ο καθένας διαφορετικά τη διδασκαλία του. Είμαι τυχερή που έχω διέξοδο να γυρίσω στην Αυστραλία και νιώθω απαίσια για αυτούς που μένουν πίσω.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αξιολόγηση και διδασκαλία.

Καλημέρα κόσμε!