Myths and Legends (etwinning project)

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Myths and Legends (etwinning project)

Ο Κυκλαδικός Πολιτισμός

Ο κυκλαδικός πολιτισμός αναπτύχθηκε την 3η και 2η χιλιετία π.Χ.

Παράγοντες που συνέβαλαν στην ανάπτυξη

• το ήπιο κλίμα των Κυκλάδων,
  • η γεωγραφική θέση τους (ανάμεσα στην Ευρώπη και την Ασία, την ηπειρωτική Ελλάδα και την Κρήτη).

Οικισμοί

• Ως το 2300 π.Χ.: αναπτύσσονται αυτόνομα. Κτίζονται κοντά στη θάλασσα ή στα πρανή (πλαγιές, πρόποδες) χαμηλών λόφων.
  • Από το 2300 π.Χ.: αναστατώνονται λόγω επιδρομών από τη Μικρά Ασία: ορισμένοι οχυρώνονται, άλλοι καταστρέφονται και ξανακτίζονται οχυρωμένοι, άλλοι κτίζονται σε ψηλούς λόφους μακριά από τη θάλασσα.
  • Τη 2η χιλιετία π.Χ.: οι οικισμοί μεγαλώνουν (σπουδαιότερος το Ακρωτήρι στη Θήρα), τα κτίρια οικοδομούνται πιο σύνθετα και επιβλητικά. Γύρω στο 1600 π.Χ. οι οικισμοί καταστρέφονται από σεισμό.

Σχέσεις

• Κατά την 3η χιλιετία π.Χ. οι Κυκλαδίτες κυριαρχούν στο Αιγαίο, μεταφέρουν προϊόντα, γνώσεις, ιδέες και αντιλήψεις της Εγγύς Ανατολής στην Ευρώπη.
  • Κατά τη 2η χιλιετία π.Χ. αναπτύσσουν στενές σχέσεις με την ηπειρωτική Ελλάδα και την Κρήτη.
  • Γύρω στο 1600 π.Χ. περνούν στον έλεγχο των Μινωιτών.
  • Γύρω στο 1450 π.Χ. κυριαρχούνται από τους Μυκηναίους.

Η τέχνη

Τα μαρμάρινα ειδώλια:

• παριστάνουν γυναίκες γυμνές (τα περισσότερα),
  • άντρες μουσικούς, πολεμιστές, κυνηγούς (λίγα),
  • έχουν μορφές σχηματοποιημένες με χαρακτηριστικές λεπτομέρειες (αφηρημένη τέχνη).

Τα πήλινα, μαρμάρινα και μεταλλικά αγγεία διακοσμούνται με: απλά γραμμικά σχέδια, χαραγμένα.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Κυκλαδικός Πολιτισμός

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!