Καλωσήλθατε στο blog μου.

Μια από τις αγαπημένες μου ταινίες απο τα σχολικά μου χρόνια αποτελεί η ταινία “Ο κύκλος των χαμένων ποητών”
Η ταινία διαδραματίζεται στην αριστοκρατική και συντηρητική Ακαδημία Γουέλτον στο Βερμόντ το 1959 και αφηγείται την ιστορία ενός καθηγητή που εμπνέει τους μαθητές του διδάσκοντάς τους ποίηση.
Αποτελεί έναν απο τους λόγους που επέλεξα να γίνω και εγω “δάσκαλος” προσπαθώντας να καταφέρω όσο μπορώ να εμπνέω τους μαθητές μου οδηγώντας τους στη γνώση. Σίγουρα στη ζωή μου ακολούθησα πολλές φορές τη φράση Carpe diem (στο έργο “seize the day”). Ο ποιητής και φιλόσοφος Οράτιος (65-8 π.Χ.) είναι αυτός στον οποίο αποδίδεται η φράση “Carpe diem” η οποία σε αυστηρή μετάφραση σημαίνει άδραξε τη μέρα! Όπως ο δάσκαλος του έργου, έτσι και εγώ προσπαθώ να ζώ και να χαρώ τη ζωή στο έπακρο καθημερινά και παροτρύνω και τους γύρω μου για αυτό.
Carpe diem λοιπόν!

Για να διαβάστε άρθρα σχετικά με τα ενδιαφέροντά μου επιλέξτε απο το μενού “Τα άρθρα μου”.
Στο μενού Πρωτοβάθμια εκπαίδευση θα βρείτε άρθρα που αφορούν την πρωτοβάθμια εκπαίδευση στην οποία αυτό το διάστημα εργάζομαι.
Στο μενού Επικοινωνία περιμένω τα σχόλιά σας για το blog ή ότι άλλο θέλετε να συζητήσουμε.
Καλή περιήγηση!