Πείραμα “Ερατοσθένης”

Φθινοπωρινή Ισημερία σήμερα, 23 Σεπτεμβρίου, και ήταν μια καλή ευκαιρία για τους μαθητές μας της Στ’ τάξης να κάνουν το πρώτο τους πείραμα για το έργο eTwinning ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ.

Εκμεταλλευτήκαμε την ελάχιστη ηλιοφάνεια στη μία η ώρα το μεσημέρι και πραγματοποιήσαμε τις μετρήσεις μας. Με το μέτρο, το γνώμονα και το μοιρογνωμόνιο βρήκαμε τα απαραίτητα στοιχεία για το πείραμα και τα ανακοινώσαμε στην ομάδα ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ, η οποία απαρτίζεται από σχολεία της Ευρώπης, της Ασίας και της Αμερικής.

Η μέρα ήταν συννεφιασμένη και οι μαθητές δεν ήταν σίγουροι εάν κατάφερναν να βρουν και να μετρήσουν σκιά. Όμως, ήταν όλοι σε τέτοια ετοιμότητα που για τα ελάχιστα λεπτά που εμφανίστηκε ο ήλιος, κατάφεραν να κάνουν τις μετρήσεις τους.

Σε εξέλιξη βρίσκεται η σύνταξη του πίνακα με τα στοιχεία των σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Ο πίνακας ανανεώνεται συνέχεια διότι προστίθενται δεδομένα από όλα τα σχολεία.

“Πόσο μεγάλος είναι ο κόσμος μας;”

Δείτε ΕΔΩ τα σχολεία από χώρες όλου του κόσμου που συμμετέχουν στο πείραμα!

Πληροφορίες για το ποιος ήταν ο Ερατοσθένης στην Αρχαιότητα

Πατήστε πάνω στην εικόνα για να φτιάξετε το ΠΑΖΛ

Πηγή εικόνας: http://ebooks.edu.gr/

30 piece