Εκδήλωση του διαγωνισμού “Φαντάζομαι το Σχολείο μου”

από Π.Δ.Ε.Δ.Μ. Κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκδήλωση του διαγωνισμού “Φαντάζομαι το Σχολείο μου”

Φωτογραφίες από την εκδήλωση απονομής βραβείων του μαθητικού διαγωνισμού “Φαντάζομαι το Σχολείο μου – Κάνω το Όνειρο Πράξη” Διαβάστε την συνέχεια »

Έργα Μαθητών

από Π.Δ.Ε.Δ.Μ. Κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έργα Μαθητών

Παρουσίαση των έργων των μαθητών μέσα από την αφίσα που δημιουργήθηκε για την κάθε σχολική μονάδα
Διαβάστε την συνέχεια »

από Π.Δ.Ε.Δ.Μ. Κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόσκληση

prosklhsh

Φαντάζομαι το Σχολείο μου

από Π.Δ.Ε.Δ.Μ. Κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φαντάζομαι το Σχολείο μου

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

afisaWeb1
Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας  και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας, η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης και οι Σύλλογοι εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης και Εορδαίας, προκειμένου να τιμήσουν τη μνήμη των δύο αγαπημένων δασκάλων και συναδέλφων Ιωάννη Ποσινακίδη και Αχιλλέα Ματσαρίδη,

προκηρύσσουν τον Α ́ Μαθητικό Διαγωνισμό για μαθητές Δημοτικών και Νηπιαγωγείων με θέμα:
«Φαντάζομαι το σχολείο μου – Κάνω το όνειρο πράξη»

Η πρόσκληση για το Διαγωνισμό απευθύνεται σε τάξεις και ομάδες μαθητών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης, που επιθυμούν να συμμετάσχουν με συλλογικό έργο.

Θέμα του Διαγωνισμού
Το θέμα του διαγωνισμού αφορά την υποβολή έργων σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή, τα οποία θα εμπεριέχουν προτάσεις για το πώς οι μαθητές φαντάζονται το περιβάλλον της τάξης τους και γενικότερα του σχολείου τους. Οι προτάσεις αυτές μπορεί να αφορούν τόσο την υλικοτεχνική υποδομή όσο και άλλα θέματα που αφορούν τη σχολική ζωή γενικότερα.
Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι τα παραγόμενα έργα θα μπορεί να λάβουν τη μορφή:
• Έκθεσης
• Ζωγραφιάς ή σχεδίου
• Συνθετικής εργασίας – Κολάζ
• Ποιήματος
• Μακέτας
• Θεατρικού δρώμενου
• Τραγουδιού
• Βίντεο
• Κατασκευής ενός εκπαιδευτικού τεχνολογικού αντικειμένου
• Οποιουδήποτε άλλου έργου καλλιτεχνικής δημιουργίας που αναφέρεται στο θέμα και καλύπτει στόχους του διαγωνισμού

Τα κατατιθέμενα έργα – προτάσεις θα αξιολογηθούν συνολικά.

Δήλωση Συμμετοχής – Διάρκεια Διαγωνισμού
Τα σχολεία που επιθυμούν να συμμετάσχουν θα πρέπει να αποστείλουν e-mail στο plidmaked@sch.gr, δηλώνοντας τα στοιχεία των ομάδων και των τάξεων των μαθητών καθώς και τα  ονόματα των υπευθύνων εκπαιδευτικών. Ως καταληκτική ημερομηνία δήλωσης συμμετοχής στο Διαγωνισμό ορίζεται η 3η Απριλίου 2015. Η κατάθεση των έργων-ιδεών των μαθητών θα πρέπει να ολοκληρωθεί μέχρι την 29η Μαΐου 2015.

Βραβεία Διαγωνισμού
Θα διακριθούν από το σύνολο των συμμετοχών 3 έργα ανεξαρτήτου κατηγορίας και μορφής τα οποία και θα βραβευθούν. Τα βραβεία θα αφορούν στην προαγωγή της εκπαιδευτικής διαδικασίας και θα αποδοθούν στις σχολικές μονάδες των ομάδων που θα βραβευθούν.
Θα δοθούν έπαινοι και αναμνηστικά συμμετοχής στις σχολικές μονάδες, καθώς και βεβαιώσεις στους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς.

Τα έργα θα εκτεθούν σε χώρο που θα ανακοινωθεί ως τα τέλη Μαΐου. Η έκθεση θα διαρκέσει από τις 8 έως 12 Ιουνίου 2015, έτσι ώστε να μπορούν να την επισκέπτονται σχολεία. H τελετή απονομής των βραβείων και των επαίνων θα πραγματοποιηθεί σε ειδική εκδήλωση στο χώρο της έκθεσης, σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί τον Μάιο του 2015.

Η συντονιστική επιτροπή της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης:
• Σούλιος Ιωάννης, Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Α/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Μακεδονίας
• Αθανασιάδης Ιωάννης
• Γκλαβίνα Ελένη