Αγαπάμε Φιλαναγνωσία

Συγγραφέας: ΚΟΥΡΤΕΣΗ ΠΕΤΡΟΥΛΑ | Κατηγορία Φιλαναγνωσία | , στις 28-03-2020

storytelling-4203628_1280

Αναμφίβολα, αυτή η εποχή είναι για τους περισσότερους μια ευκαιρία για να διαβάσουν τα λογοτεχνικά βιβλία που ήθελαν και δεν προλάβαιναν.
Ειδικά για τους μαθητές μας, που στο σχολείο δεν υπήρχε μάθημα «Φιλαναγνωσία» και που οι υπερβολικές απαιτήσεις της ύλης (ιδίως στις μεγάλες τάξεις του δημοτικού) βάραιναν και κούραζαν πολλές φορές μικρούς και μεγάλους, ίσως τώρα είναι η στιγμή που μπορούν τα παιδιά να κάτσουν στον καναπέ συντροφιά με ένα βιβλίο και να αρχίσουν σιγά σιγά να καταλαβαίνουν πόσο πολύτιμη συνήθεια είναι το «να διαβάζει κανείς» στην ποιότητα της ζωής του.
Αυτός είναι και ο λόγος που στην η-τάξη μου έχω προσθέσει το μάθημα «Φιλαναγνωσία».

Ας κάνουμε την αρχή τώρα που έχουμε  τον χρόνο!

Φυσικά, η οθόνη δεν μπορεί να αντικαταστήσει το πραγματικό βιβλίο. Μπορούμε όμως (κυρίως για οικονομικούς λόγους) να εκμεταλλευτούμε κάποιες προσφορές που υπάρχουν στο διαδίκτυο και να διαβάσουμε αριστουργήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας!
Παρακάτω σας έχω κάποιους συνδέσμους με βιβλία για να επιλέξετε αυτό που θα σας κεντρίσει το ενδιαφέρον!
Καλή απόλαυση!!

1ο Μάθημα – 26.03.2020

Συγγραφέας: ΚΟΥΡΤΕΣΗ ΠΕΤΡΟΥΛΑ | Κατηγορία Εξ'αποστάσεως | , στις 27-03-2020

Το πρώτο μας μάθημα (ασκησούλες και προβληματάκια Μαθηματικών από την 1η ενότητα καθώς και δημιουργία μιας ιστορίας με δοσμένες λέξεις) έγινε μέσω email. H πλατφόρμα της η-τάξης  έχει δεχτεί αυτές τις μέρες πολλούς μαθητές και εκπαιδευτικούς και τα’χει παίξει λίγο!!

Γι’αυτό εμείς είμαστε και εδώ για να μην αγχωνόμαστε!!!

#ΜένουμεΣπίτι

Συγγραφέας: ΚΟΥΡΤΕΣΗ ΠΕΤΡΟΥΛΑ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 27-03-2020

Αγαπημένα μου παιδιά,

προκειμένου να διατηρήσουμε μια επαφή, έστω και  εξ’αποστάσεως, αυτό το δύσκολο διάστημα που είναι κλειστά τα σχολειά μας, θα χρησιμοποιήσω αυτό εδώ το blog για να σας αναρτώ εργασίες, ανακοινώσεις, κάποια χρήσιμα ίσως άρθρα, εκπαιδευτικά βίντεο και ό,τι ενδιαφέρον βρίσκω που θα θέλω να σας δείξω οπωσδήποτε!!

Παρακολουθείτε λοιπόν το blog για να είστε ενημερωμένοι!!

Χριστουγεννιάτικες κατασκευές

0

Συγγραφέας: ΚΟΥΡΤΕΣΗ ΠΕΤΡΟΥΛΑ | Κατηγορία Χριστούγεννα, Χωρίς κατηγορία | , στις 21-12-2019

Κάρτες

Τάρανδος με σοκολατένια μύτη

Εκτίμηση θερμοκρασίας με την αίσθηση της αφής

Συγγραφέας: ΚΟΥΡΤΕΣΗ ΠΕΤΡΟΥΛΑ | Κατηγορία Πειράματα | , στις 21-12-2019

Μπορούμε να εκτιμήσουμε (να πούμε περίπου) τη θερμοκρασία υγρού βάζοντας τα χέρια μας (αφή) σε λεκάνη που το περιέχει;

Ας πειραματιστούμε!

Οι μαθητές πρέπει να έχουν μαζί τους:

• 3 λεκάνες
  • νερό
  • βραστήρα ή μπρίκι και καμινέτο

http://www.pi-schools.gr/books/dimotiko/fisiki_e/erg_50_100.pdf ,σελ.21

Εκτέλεση πειράματος-ΕΚΦΕ Χανίων

Βαρκελώνη

0

Συγγραφέας: ΚΟΥΡΤΕΣΗ ΠΕΤΡΟΥΛΑ | Κατηγορία Βαρκελώνη, Ταξίδια | , στις 14-12-2019

La Sagrada Família

Dubrovnik-Crοαtia

Συγγραφέας: ΚΟΥΡΤΕΣΗ ΠΕΤΡΟΥΛΑ | Κατηγορία Ντουμπρόβνικ | , στις 07-12-2019

dubrovnik-city-tour-03

Πάμε ένα ταξίδι στην όμορφη Κροατία και συγκεκριμένη στην πόλη με το πιο καλά διατηρημένο κάστρο, το Ντουμπρόβνικ!

Έτοιμοι;

Dubrovnik

Πείραμα για το ρόλο της χολής

1

Συγγραφέας: ΚΟΥΡΤΕΣΗ ΠΕΤΡΟΥΛΑ | Κατηγορία Πειράματα, Χωρίς κατηγορία | , στις 30-05-2017

Χολή

Η χολή εκκρίνεται από το συκώτι, συγκεντρώνεται σε ένα σακουλάκι που λέγεται χοληδόχος κύστη
και πηγαίνει στο ανώτερο τμήμα του λεπτού εντέρου (δωδεκαδάκτυλο) που βρίσκεται η τροφή.
Γιατί; Τι κάνει εκεί η χολή;

Οι μαθητές πρέπει να έχουν μαζί τους:
  • πλαστικό ποτήρι
  • καλαμάκι