{{unknown}}

αναπνευστικό σύστημα

Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σας προσκαλούμε στη Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση που διοργανώνει το σχολείο μας σε συνεργασία με τον Εξωραϊστικό και Πολιτιστικό Σύλλογο Λογκανίκου και το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, το Σάββατο 27 Δεκεμβρίου 2014 και ώρα 6:30 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημοτικού Σχολείου.Εκτός από τα θεατρικά , χορωδιακά και μουσικά δρώμενα από τους μαθητές θα πραγματοποιηθεί και διάλεξη από αρχαιολόγους της Εφορίας Αρχαιοτήτων Λακωνίας  με τα παρακάτω θέματα:

α.Η Γέννηση των θεών από την αρχαιότητα έως τους Βυζαντινούς χρόνους. Η απεικόνιση της Γέννησης του Χριστού μέσα από τα εικονογραφημένα πρότυπα της αρχαίας ελληνικής τέχνης”

β.Η καταγωγή των εθίμων της Πρωτοχρονιάς, το δέντρο το καραβάκι των Χριστουγέννων και οι ρίζες των καλικάντζαρων στην αρχαιότητα

ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΚΟ

Χριστούγεννα

ΛΟΓΚΑΝΙΚΟΣ. Οι μαθητές του Δημοτικού  Σχολείου Λογκανίκου, ο Σύλλογος  Γονέων του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου, & ο Πολιτιστικός Σύλλογος Λογκανίκου την Τρίτη 24 Δεκεμβρίου και ώρα 18: 30 διοργανώνουν  ξεχωριστή και αξιέπαινη Χριστουγεννιάτικη γιορτή με θέμα: «Η πιο όμορφη ιστορία του κόσμου. H Γέννηση του Χριστού μέσα από την ζωγραφική τέχνη των βυζαντινών ναών της Αγόριανης, του Γεωργιτσίου και του Λογκανίκου.

Αρχαιολόγοι  εξιστορούν  στους μαθητές, το θαύμα της Γέννησης του Θεανθρώπου μέσα από την εικονογραφία της βυζαντινής τέχνης.
H εκδήλωση θα πλαισιωθεί από θεατρικά  και χορωδιακά δρώμενα  από τους μαθητές του  Δημοτικού Σχολείου. Θα προσφερθούν χριστουγεννιάτικα κεράσματα
και δώρα  στους μαθητές.

Η γιορτή θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημοτικού Σχολείου  Λογκανίκου Η παρουσίαση του θέματος θα γίνει από τον αρχαιολόγο
της Ε’ Εφορείας Προϊστορικών & Κλασικών Αρχαιοτήτων κ. Λεωνίδα Σουχλέρη.